Ročně u nás skončí v nemocnici čtyřicet tisíc lidí kvůli nežádoucím účinkům léků, téměř tisícovka z nich zemře. Za mnohými z těchto případů se skrývají i volně prodejné léky jako je Paralen, Ibuprofen či Aspirin. Takřka každý lék se při špatném dávkování může změnit v zabijáka.
Případ Desiree Phillipsové před třemi lety obletěl celý svět jako vážné varování, že i tak běžnou léčivou látku, jako je paracetamol, nelze brát na lehkou váhu. Mladá matka měla za sebou operaci nezhoubné bulky na prsu, kromě antibiotik si v lékárně koupila i léky s paracetamolem, aby jí ulevily od bolesti. Jenomže se předávkovala a selhala jí játra. Transplantace ji už nezachránila.
Paracetamol se vyskytuje zhruba ve dvou stovkách léků dostupných v Evropě. Jde o jednu z nejspolehlivějších a nejbezpečnějších látek proti bolesti a horečce. Má v sobě ale jeden háček: v játrech se mění na toxický jed. Běžnou dávku játra snadno a bezpečně odbourají, ale jejich kapacita je omezená. Toxická dávka je pro dospělé sedm gramů aneb čtrnáct tablet, pouhé 3 gramy pro děti; rovněž alkoholici mají tuto hranici posunutou níže.
"Každý lék je jed, vždy záleží na množství. V malém pomáhá, ve velkém zabíjí," připomíná lékový odborník Tomáš Cikrt starou zásadu. Paracetamol lidé berou jako univerzálního pomocníka proti bolesti a nehlídají množství. "K předávkování dochází často i proto, že starostlivá maminka koupí více přípravků proti horečce pod různými názvy, ale už si nezkontroluje, že ve všech je stejná látka - paracetamol," dodává Cikrt. A podobně zrádný je ibuprofen, nezbytný růžový doplněk spousty českých kabelek.
* Je horší akutní předávkování, nebo dlouhodobé nadužívání?
* Jsou přírodní bylinky takovou spásou, jak si mnozí myslí?
* Lze být závislý na lécích, které závislost nezpůsobují?
To vše a mnohem více se dočtete v aktuálním vydání časopisu INSTINKT, který je na pultech od čtvrtka 5. června.