Strahovský klášter v Praze 1 dnes otevře své prostory veřejnosti při Norbertinských slavnostech, které připomenou zakladatele premonstrátského řádu sv. Norberta a nabídnou celodenní program. Návštěvníci budou mít mimo jiné možnost zdarma vstoupit do běžně nepřístupného Opatského refektáře či románských sálů. Akce potrvá od 10:00 do 18:00.
Oslavy začnou dopolední mší svatou v 10:00 v bazilice Nanebevzetí Panny Marie na Strahově, kterou slouží premonstráti. Hlavní část programu se poté přesune na Strahovské nádvoří, kde bude po celý den doprovodný program. Návštěvníci se mohou těšit například na hudební vystoupení a klášterní jarmark s nabídkou tradičních pokrmů, řemeslných výrobků i ukázek historických grafik a kaligrafií.
Zpřístupněn bude také nedávno zrekonstruovaný Opatský refektář a současně budou zdarma otevřeny i románské sály s expozicí věnovanou sv. Norbertovi.
Strahovský klášter založený v roce 1143 je nejstarší premonstrátský klášter v Čechách. Bazilika Nanebevzetí Panny Marie má dnešní barokní podobu od poloviny 18. století. V 50. letech minulého století donutila komunistická moc premonstráty klášter opustit, vznikl v něm Památník národního písemnictví. Počátkem 90. let byl klášter řádu vrácen a památník zde byl v nájmu, než se v roce 2023 přestěhoval do Petschkovy vily v pražském Bubenči.










