Střídavá péče často rozděluje, místo aby chránila

Domácí
20. 6. 2025 14:30
ilustrační obrázek
ilustrační obrázek

Na první pohled to zní spravedlivě. Dítě po rozvodu „rovnoměrně“ u mámy i táty. Ale co když mu není ani rok? Co když nerozumí, proč ho balí do tašky každé úterý a pátek? Co když nerozumí, proč má dvě postýlky, dvě adresy, dva režimy?

V Poslanecké sněmovně proběhl kulatý stůl, který se snažil otevřít oči veřejnosti i zákonodárcům. Téma? Opatrovnický systém v ČR (videozáznam ZDE). Zazněly konkrétní případy z praxe, pojmenovány byly systémové chyby a nutné změny. Výzvu k diskuzi inicioval poslanec a lékař Tom Philipp (KDU-ČSL) na základě petice upozorňující na případy, kdy současný opatrovnický systém – místo ochrany – dětem ubližuje (odkaz na petici ZDE).

Odborníci z praxe, psychologové, právníci i několik přítomných rodičů se shodli, že současný systém rozhodování o péči o děti po rozchodu rodičů je často necitlivý a formální. Podle advokátky Mgr. Markéty Chudáčkové se do rozhodování o péči promítá často nátlak, manipulace a síla, nikoliv zájem dítěte. „Setkáváme se s případy, kdy je dítě prostředkem k nátlaku a získání moci. Nikdo nepřezkoumává, jestli jde skutečně o rodičovskou lásku – nebo o snahu vyhrát spor.“

Střídavá péče ano, ale... Podle přítomných expertů to nesmí být výchozí pravidlo. Tento typ péče je vhodný tam, kde je skutečně v nejlepším zájmu dítěte, ne jako alibi pro formální rovnost mezi rodiči. Jedna z matek popsala, jak po psychickém týrání a odchodu ze vztahu, kde partner užíval návykové látky, narazila na stěnu. „Čekala jsem, že mě soud vyslechne. Že ochrání syna. Ale soud nařídil styk s otcem v poměru 2-5-5-2. Syn se mi vrací domů agresivní. Na mě, na svého ročního bratra. Přesně vím, kdy mě otec dětí trestá. Když s něčím nesouhlasí, vyřizuje si to se mnou přes dítě. To pak nespí, má somatické problémy, nevysvětlitelné bolesti břicha, které můžete donekonečna vyšetřovat v nemocnici a nic se nenajde. Sotva ho stačím upokojit a pak ho zase posílám dál s tím, že nevím v jakém stavu se vrátí zpět...

Dítě je živý člověk s emocemi, obavami a vývojovými potřebami. Nejde ho zredukovat na pouhý objekt, který se má dělit přesně na polovinu. „Střídavá péče u velmi malých dětí často narušuje citovou vazbu. Děti ztrácí pocit bezpečí, což může vést nejen ke stresu a úzkostem, ale často i k poruchám osobnosti,“ varovala psycholožka Mgr. Helena Petrová. Poslanec Philipp to shrnul až mrazivě: „Když by někdo řezal dětem prsty, okamžitě zakročíme. Ale když jim po kouskách odřezáváme duši, přehlížíme to a schováváme se za zákony.“

Co z toho všeho vyplývá?

Že dítě – dokud není připravené chápat složitosti dospělých – potřebuje především pocit bezpečí a domov. V loňském roce padl historický rekord. Bylo rozvedeno přes 21 000 manželství, přičemž více než polovina z nich se týkala rodin s nezletilými dětmi. Děti, které by měly být středem péče a citu, se tak často stávají prostředkem vyjednávání, v horším případě vydírání.

Autor: PR ČLÁNEKFoto: AI/TYDEN

Další čtení

Hoří les (ilustrační foto)

Lesní požáry jsou tady. Hasiči právě jeden dohasili v Českém Švýcarsku 

Domácí
1. 7. 2025

Česko má nově jednotnou definici domácího násilí, pomůže chránit oběti

Domácí
1. 7. 2025

Policii už nevolejte. Nutné je to nově až od nehod nad 200 tisíc

Domácí
1. 7. 2025

Naše nejnovější vydání

TÝDENInstinktSedmičkaINTERVIEWTV BARRANDOVPŘEDPLATNÉ