V Brtnici na Jihlavsku se připravuje 14. ročník mezinárodního soutěžního setkání uměleckých kovářů Brtnické kovadliny. Výtvory budou vznikat na setkání od 20. do 22. června. Naváže na ně výstava děl dvou oceňovaných kovářů. V historické sýpce zůstane dva roky. ČTK to za pořadatele řekl Pavel Rubeš.
Kvůli jejich mimořádné a často oceňované práci i originalitě přístupu k práci s kovem dá výstava prostor Jaroslavu Strakovi a maďarskému kováři Titovi Angyalovi. "Jarda Straka dělá figurální věci, postavy v různých komických i důležitých situacích a Titus zase hodně dělá z trubky, z kulatých materiálů, což se málo často vidí," řekl Rubeš.
Na setkání podle něj obvykle přijíždí kolem stovky kovářů z České republiky i ze zahraničí. Letos se jich zatím registrovalo 85. "Hodně kovářů se dopředu neregistruje, takže si myslím, že se nad 90 nebo ke stovce (účastníků) dostaneme, což je srovnatelné s předchozími ročníky," dodal Rubeš.
V klášterní zahradě budou kováři tvořit díla na téma ruky jako nejdokonalejšího nástroje od soboty. Víkendový program doplní divadelní a hudební vystoupení nebo žonglérské dílny pro děti i dospělé. Ocenění letošních nejlepších kovářů bienále bude v neděli od 13:00.
Brtnické kovadliny začínaly před 20 lety. Prvních několik let se konaly každoročně, od roku 2007 jsou bienále. Dvouletý cyklus přerušila pandemie covidu-19, takže 12. ročník plánovaný na rok 2021 byl o rok později. Akce se pak znovu konala v roce 2023, aby bylo možné bienále pořádat v lichých letech. Podle Rubeše proto, že obdobné kovářské slavnosti, ale v sudém roce, se konají v rakouském Ybbsitzu, kde žil Fredy (Alfred) Habermann.
Alfred Habermann je podle Rubeše kovářskou ikonou. Narodil se v roce 1930 v Jihlavě a stál u zrodu kovářského sympozia Hefaiston, které se koná na hradě Helfštýn na Přerovsku. Jako umělec i pedagog působil v České republice i zahraničí. Usadil se v Ybbsitzu, kde žil do své smrti v roce 2008.