Výbuch bomby v kavárně v Damašku zabil nejméně devět lidí

Zahraničí
2. 7. 2026 23:56

Počet obětí dnešního výbuchu bomby v kavárně v blízkosti Justičního paláce v Damašku vzrostl na devět, zraněno je nejméně 20 lidí, uvedla stanice Al-Ichbáríja. K útoku se nikdo nepřihlásil. Předchozí údaje úřadů uváděly šest mrtvých a přinejmenším 22 zraněných. Jedná se o druhý nejhorší teroristický útok v hlavním městě od pádu režimu Bašára Asada v prosinci 2024.

Majitel jednoho z obchodů v okolí agentuře AFP řekl, že výbuch nastal okolo 15:00 místního času (14:00 SELČ). Al-Ichbáríja krátce po útoku vysílala záběry poničené kavárny s těly ležícími na podlaze.

Guvernér Damašku Máhir Idlibí podle agentury AP sdělil, že v kavárně umístěná výbušnina byla podle prvotních zjištění po technické stránce "primitivní".

Útok již odsoudily Egypt, Jordánsko, Katar, Irák či Turecko.

Po svržení Asadova režimu a následném vytvoření nové vlády, ve které dominují bývalí islamističtí povstalci, došlo v Damašku k několika bombovým útokům. V květnu při výbuchu nálože nastražené v automobilu u budovy spadající pod ministerstvo obrany zahynul jeden voják a nejméně 18 lidí bylo zraněno.

Dosud nejkrvavějším byl sebevražedný útok v kostele v Damašku loni v červnu, při kterém přišlo o život 25 lidí. K tomuto činu se přihlásilo radikální sunnitské uskupení Sarájá Ansár as-Sunna, syrská vláda ho ale připsala teroristické organizaci Islámský stát.

Autor: ČTKfoto: Ammar Safarjalani / Xinhua News / Profimedia

Další čtení

sežehnutá krajina po lesním požáru v Belgii, 21. srpna 2026

Lesní požáry odhalují a odpalují starou munici ze světových válek

Zahraničí
24. 8. 2026
ilustrační foto

USA zavedly 50procentní clo na kanadský dovoz, Kanada přijde se stejnými cly

Zahraničí
22. 8. 2026

Trump může zatím pokračovat ve výstavbě tanečního sálu Bílého domu, rozhodl soud

Zahraničí
22. 8. 2026

Naše nejnovější vydání

TÝDENInstinktSedmičkaINTERVIEWTV BARRANDOVPŘEDPLATNÉ