Výnos z nákupu bytu se pohybuje mezi čtyřmi až deseti procenty ročně. Byty jsou tak vhodné spíše jako dlouhodobá a stabilní investice, která vynáší další příjmy z pravidelných nájmů. Investoři v dnešní době skupují jak nové byty v developerských projektech, často ještě nedokončených, tak starší byty. Byty jako investici kupují často jedinci či menší skupiny investorů. Investiční fondy se zaměřují spíše na nákup celých bytových domů.
Na to, že v poslední době roste zájem o byty ze strany investorů upozorňují i developeři. Zvýšena poptávka pak může podle expertů vytvářet tlak a zvyšovat jejich cenu v daných lokalitách.
Investice do nájmu: mezi čtyřmi a deseti procenty ročně
"Například v Ústeckém kraji výnos z nájmu dosahuje šesti až osmi procent, zatímco v Praze spíše dvě až čtyři procenta, ale s vyšším potenciálem růstu hodnoty. V porovnání například s akciemi jde většinou o mírně nižší, ale stabilnější výnosy. Akcie a kryptoměny mohou nabídnout vyšší výnos, ale s výrazně větší volatilitou," míní oblastní ředitel poradenské společnosti 4fin Jan Schwarzbach.
Růst nebo pokles hodnoty nemovitostí je podle něj silně závislý na úrokových sazbách hypoték a potažmo na sazbách České národní banky. Pro dlouhodobého investora jde jen o dočasné výkyvy, obdobně jako u jiných typů investičních aktiv, uvedl Schwarzbach. "Vzhledem ke stále vysoké poptávce po bydlení neočekávám v nejbližších letech výraznější korekci cen," dodal.
Pro investory jsou podle realitního makléře Century 21 Petra Bulana klíčové výnosy z ročního nájemného vzhledem k pořizovací ceně nemovitosti a potenciál růstu ceny. Typický investor má podle něj několik bytů. Na trhu jsou ale i skupiny lidí, kteří vlastní desítky nemovitostí a dále pak investiční fondy, které většinou skupují celé činžovní domy, případně se domlouvají přímo s developery.
"Někdy jsou i vedeni jako VIP klienti a nabídka jim je odeslána ještě před oficiálním spuštěním prodeje. Pro developera to má výhodu, že si otestuje zájem o daný projekt a může upravit ceny, než se spustí veřejný prodej," uvedl Bulan.
Developerské projekty pod drobnohledem investorů
Poptávka po nákupu bytů v poslední době s poklesem hypotečních sazeb stále roste. Například v Praze, kde se staví výrazně více nových bytů než v regionech, se podle analýzy developerských společností Central Group, Skanska Residential a Trigema v letošním prvním čtvrtletí prodalo nejvíce nových bytů za 15 let - 2550. Podle developerů za vyšší poptávkou stojí mimo jiné právě i větší zájem investorů.
V Praze, kde jsou byty nejdražší v republice, vzrostla podle dat společnosti Deloitte ve druhém čtvrtletí cena nových bytů v developerských projektech mezičtvrtletně o 1,9 procenta na 169.300 korun za metr čtvereční. V Brně pak podle dat společnosti Trikaya stoupla meziročně o 13.500 korun na téměř 140.000 korun za metr čtvereční. Průměrná cena za metr čtvereční ve starším bytě v ČR se podle dat realitních platforem pohybovala okolo 80.000 korun, což je mezičtvrtletně o několik procent více.