The Star-Ledger, noviny zvěčněné v kultovním seriálu Rodina Sopránů, už budou vycházet jen na internetu. Jejich souputník The Jersey Journal přestává existovat po více než půl druhém století. Americké Jersey City zůstane bez tištěné podoby svých městských zpráv a ti, kdo byli posledními čtenáři těchto městských novin, osiří, napsala agentura AFP.
"Zlomilo mi to srdce," řekla Margaret Domanová stojící na úpatí bytových domů, které vyrůstají jako houby po dešti v Jersey City, jež od New Yorku dělí jen řeka Hudson. "Ty noviny jsou užitečné pro tolik věcí, nejen pro čtení zpráv, ale také pro zveřejňování informací a zjišťování, co se ve městě děje," želí dlouholetá obyvatelka a členka sousedského sdružení.
"Je to jako ztratit starého přítele," stojí v jednom z dopisů zaslaných redakci.
Uprostřed stavenišť na Journal Square, čtvrti, která vděčí za své jméno deníku založenému v roce 1867, stále zdobí starou budovu redakce velká červená písmena Jersey Journal. Se 17 zaměstnanci a méně než 15.000 prodanými výtisky však "Jersey" nepřežije uzavření tiskárny, kterou sdílel s největším newjerseyským deníkem The Star-Ledger, který první únorový víkend přechází plně na digitální podobu.
Prezident deníku The Star-Ledger Wes Turner pouze odkázal na článek na webu NJ.com, ke kterému jsou noviny přidruženy. Uzavření tiskárny bylo zdůvodněno "rostoucími náklady, klesajícím počtem výtisků a sníženou poptávkou".
Skupina NJ Advance Media, která vlastní NJ.com a jejíž mateřská společnost ovládá také Condé Nast (Vogue, Vanity Fair), se rovněž rozhodla ukončit vydávání listů Times of Trenton a South Jersey Times.
Úpadek místního tisku má ve Spojených státech dlouhou historii. Podle nejnovější zprávy žurnalistické Medill School patřící pod Severozápadní univerzitu přestala od roku 2005 vycházet více než třetina novin v zemi - celkem 3300, které se staly obětí klesající čtenosti a slučování titulů vlastněných velkými skupinami.
"Když noviny zaniknou, má to konkrétní důsledky: klesá volební účast, hlasy jsou méně rozmanité a úřadující poslanci jsou častěji znovu zvoleni. Může také vzrůst korupce a počet případů pochybení policie," uvedl autor zprávy Medill School Zach Metzger. Úpadek místního tisku a zprávy, kterým stále více dominují velká celostátní témata, také řadí mezi příčiny nynější vyhraněné polarizace americké společnosti.
Se společností NJ Advance Media se agentuře AFP nepodařilo spojit. Její prezident Steve Alessi na stránkách NJ.com uvedl, že se otevírá "nová kapitola digitální žurnalistiky v New Jersey", a slíbil další investice do webových stránek, které měsíčně navštíví více než 15 milionů uživatelů.
Vyzdvihl několik stěžejních investigativních projektů, týkajících se politického extremismu nebo manažerských skandálů ve veřejných školách v regionu, produkci podcastů a newsletterů, které mají přilákat nové čtenáře.
"V zemi však stále existuje digitální propast, lidé stále chodí do knihovny nebo si kupují tištěné výtisky novin," uvedl Kenneth Burns, prezident Asociace profesionálních novinářů v New Jersey. "The Star-Ledger je instituce," dodal. "A listů, které sledují místní dění, už není mnoho."
Noviny, které Tony Soprano pravidelně otevírá v seriálu o mafii v New Jersey, získaly v roce 2005 prestižní Pulitzerovu cenu za sérii článků o politických problémech guvernéra státu Jima McGreeveyho, který byl nucen odstoupit po odhalení své homosexuality a nemanželského vztahu. Od té doby však prodej listu prudce klesl a postihlo ho několik vln propouštění.
Jeden ze zaměstnanců listu, Tom Moran, oznámil, že redakční rada bude zrušena, protože noviny přecházejí na plně digitální prostředí. Phil Murphy, současný guvernér státu, "může klidně spát", dodal v jednom ze svých posledních sloupků.