Agentura Moody's snížila hodnocení úvěrové spolehlivosti Slovenska o jeden stupeň na A3. Rozhodnutí odráží rozsáhlé institucionální problémy země v prostředí politického napětí, uvedla agentura v pátečním prohlášení.
Výhled ratingu pak změnila z negativního na stabilní, což znamená, že ho v nejbližší době nehodlá měnit. Hodnocení dluhu země ale zůstalo v pásmu střední vyšší kvalita.
Podle Moody's rozsáhlý slovenský program reforem v soudnictví a médiích oslabí kontrolní mechanismy v zemi. Současná zvýšená politická roztříštěnost pak ztěžuje tvorbu politiky. Ve fiskální oblasti agentura očekává, že se v příštích letech dále zvýší dluh veřejných financí na úroveň vyšší než u států s podobným ratingem.
Závislost Slovenska na Německu a globálním obchodu sice podle Moody's představuje určité riziko pro výhled, agentura ale očekává, že země bude i nadále schopná přitahovat zahraniční investice.
Poměr dluhu k hrubému domácímu produktu země (HDP) má letos činit 58,5 procenta a příští rok se dále zvýší na 60,4 procenta. V roce 2026 pak má činit 62 procent. Loni činil 56,1 procenta.
Rozpočtový schodek má letos vzrůst na 5,9 procenta HDP z 5,2 procenta loni. V dalších letech se ale bude snižovat, příští rok na 4,8 procenta a v roce 2026 na čtyři procenta. V roce 2027 má činit 3,5 procenta, což ale bude více než je cíl vlády, který počítá pro rok 2027 se schodkem 2,9 procenta, upozornil Moody's.
Úvěrový rating je důležitým vodítkem pro investory, neboť ukazuje, jaká je pravděpodobnost řádného splácení půjček. Má významný vliv na ochotu věřitelů příslušnému státu či jinému subjektu půjčovat a rovněž na podmínky půjčky, například na úrokovou sazbu. Čím je rating vyšší, tím lépe je dlužník vnímán v očích věřitelů a tím je i pravděpodobnější, že si bude schopen zajistit levnější půjčky.