Americký Fed tančí podivný valčík s inflací. Investoři se díky tomu ocitají mezi nadějí a realitou
Souboj Fedu s realitou pokračuje
Prosincové počínání Fedu připomínalo klasickou scénu z dramatické komediální série. Hlavní hrdina, kterým je v této situaci právě Fed sice udělal očekávaný krok snížením sazeb o čtvrt procentního bodu, ale následný plot twist v podobě opatrnějšího výhledu poslal trhy do spirály zklamání. Investoři, nepoučitelní věční optimisté, tak dostali studenou sprchu, zatímco burzy reagovaly předvídatelně jako v zásadě právem naštvaný teenager, kterému rodiče zakázali páteční party.
Inflace jako vytrvalý nezvaný host
Inflace se v našem příběhu ukázala být tím typem hosta, kterého sice nikdo nezval, ale i tak se na večírku usadil v nejpohodlnějším křesle, kde s úsměvem ignoruje všechny jemné náznaky, že už je nejvyšší čas jít domů. Její vytrvalost přitom není jen krátkodobým problémem, jelikož se reálně může se protáhnout až do roku 2026, což z dnešních diskusí o centrálních bankách a geopolitických rizicích dělá pouze dílky v mnohem větší a komplexnější skládačce.
Pokud se někomu podaří tohoto nevítaného hosta konečně vyprovodit, tedy dostat inflaci pod kontrolu, mohli bychom vidět další pokles sazeb, který by osvěžil růstové sektory jako jarní déšť vyprahlou zahradu. V opačném případě - pokud nám nezvaný host inflace zůstane sedět v onom pomyslném křesle - bude Fed nucen vytáhnout těžší kalibr, což by mohlo poslat ekonomiku do neplánované zimní hibernace.
Strategie pro neklidné časy
Nabízí se jedna zásadní otázka - Co si tedy dnes má počít racionální investor s dlouhodobým horizontem? V zásadě má k dispozici dvě pravidla, kterými se může a měl byl se řídit. To první velí nepodléhat panice z každého kýchnutí Fedu. Jedno zasedání centrální banky totiž nemění dlouhodobý investiční příběh o nic víc než jedna propršená sobota letní dovolenou. Ano, je to nepříjemné, ale v rámci celku je opravdu zbytečné se podobnou nepříjemností rmoutit natolik, že si neužijeme ani dny slunečné.
Druhé pravidlo je ještě důležitější a měl by ho mít na paměti každý, kdo se do investování pouští. Investování je totiž, tentokrát si vypomůžeme metaforou sportovní, maraton, v němž rozhoduje správné rozvržení sil a vhodně zvolená strategie, ne zběsilý sprint, jehož cílem je leda zaujmout a posbírat lajky někde na TikToku. Správně diverzifikované portfolio, rozprostřené napříč globálními trhy a různými třídami aktiv, je jako dobře postavený dům - přežije bouřku i krupobití, během nichž poskytne svým obyvatelům bezpečné útočiště.
Historická data nám již nesčetněkrát ukázala, že chladná hlava a disciplinovaný přístup přinášejí v investování lepší výsledky než zběsilé přebíhání mezi různými zaručenými tipy na sociálních sítích, které se v poslední době vyrojily jak houby po dešti. Zatímco ostatní budou v roce 2025 analyzovat každé mrknutí oka šéfa Fedu Powella jako numerologové zkoumají data narození, aniž by došli ke kloudnému výsledku, skuteční investoři vědí, že bohatství se buduje v tichu dlouhodobé strategie. Nabízí se tedy spíše filozofická otázka - Dokážete zůstat věrni své investiční strategii i ve světě, kde každý tweet má potenciál vyvolat tržní tsunami? A máte vůbec strategii hodnou toho jména?
Autor je spoluzakladatelem a CEO investičního fondu INDEXIT