Americký Kongres by nepodpořil invazi do Grónska, řekl přední demokrat v Kodani

Zahraničí
25. 4. 2025 21:00
ilustrační foto
ilustrační foto

Lídr Demokratické strany v americké Sněmovně reprezentantů Hakeem Jeffries dnes v Kodani řekl, že Kongres Spojených států by pravděpodobně nepodpořil invazi do Grónska, které je autonomním územím Dánska. Prezident Donald Trump dříve opakovaně prohlásil, že chce, aby USA Grónsko získaly, a nevyloučil, že by k tomu použil vojenskou sílu. Jeffries při dnešní návštěvě Kodaně také ocenil Dánsko jako skvělého spojence Spojených států. Informovala o tom agentura Reuters.

"Nemyslím si, že v Kongresu existuje skutečná podpora obou stran pro agresivní postup vůči Grónsku," řekl lídr demokratické sněmovní menšiny. "Budete se muset zeptat našich republikánských kolegů, ale neviděl jsem, že by se seriózní republikánští členové Kongresu vyslovili pro to, abychom nějakým způsobem napadli Grónsko,“ řekl novinářům v Kodani Jeffries, který je v Kodani na cestě s delegací Kongresu. Jejich cesta zahrnuje návštěvu Británie, Dánska, Izraele a Jordánska.

V delegaci amerického Kongresu byli členové obou stran, ačkoli na tiskové akci, která se konala po jejich setkání s dánskou premiérkou Mette Frederiksenovou a ministrem obrany Troelsem Lundem Poulsenem, žádný republikán nepromluvil.

Jeffries prohlásil, že Dánsko bylo skvělým spojencem Spojených států při podporování a budování společenství založených na pravidlech po celém světě. To je v kontrastu s dřívějšími výroky viceprezidenta J.D. Vance, který při cestě do Grónska koncem března prohlásil, že Dánsko není dobrým spojencem USA.

Dohoda mezi Spojenými státy a Dánskem z roku 1951 dává Spojeným státům právo volně se pohybovat a budovat v Grónsku vojenské základny, pokud o tom Dánsko a Grónsko budou informovány.

"Tato dohoda je stále platná, je živá a vedoucí představitelé zde v Dánsku dali jasně najevo, že ji lze i nadále využívat," řekl lídr demokratické sněmovní menšiny. Dodal, že americká delegace nejednala s dánskými představiteli o zvýšení americké vojenské přítomnosti nebo aktivity v Grónsku.

Grónský premiér Jens-Frederik Nielsen se chystá na návštěvu Dánska 27. až 28. dubna. Dánský král Frederik navštíví Grónsko 28. dubna. Kodaň má pod kontrolou zahraniční záležitosti, obranu či měnovou politiku Grónska. V roce 2009 získalo Grónsko možnost vyhlásit plnou nezávislost na základě referenda.

Spojené státy se od roku 1867 opakovaně pokoušely ostrov koupit. Donald Trump již před návratem do Bílého domu opakovaně hovořil o tom, že pro Spojené státy je získání Grónska otázkou bezpečnosti. Na dotaz novinářů nevyloučil, že pokud Kodaň odmítne ostrov prodat, podnikne ekonomické či vojenské kroky.

Autor: ČTKFoto: Pexels

Další čtení

Veřejnost se dnes v bazilice svatého Petra naposledy loučí s papežem Františkem

Zahraničí
25. 4. 2025
ilustrační foto

Trump chce deportovat zločince s občanstvím USA. Zákony to zakazují

Zahraničí
25. 4. 2025
Vlajky členských států NATO

Trump opakuje další ruskou tezi: Válka je proto, že Ukrajina chtěla do NATO

Zahraničí
25. 4. 2025

Naše nejnovější vydání

TÝDENInstinktSedmičkaINTERVIEWTV BARRANDOVPŘEDPLATNÉ