Americký Senát potvrdil Trumpova spojence Kashe Patela do čela FBI

Zahraničí
20. 2. 2025 23:27

Republikány ovládaný Senát Spojených států dnes těsnou většinou potvrdil Kashe Patela do funkce ředitele Federálního úřadu pro vyšetřování (FBI). Informovala o tom agentura Reuters s tím, že v čele nejvýznamnější americké vyšetřovací agentury tak stane jeden z jejích častých kritiků a oddaný spojenec staronového prezidenta Donalda Trumpa.

"Neumím si představit horší volbu," řekl svým kolegům před hlasováním demokratický senátor Dick Durbin za stát Illinois. Pro potvrzení nominanta pak v Senátu, v němž mají republikáni většinu, hlasovalo 51 zákonodárců, 49 bylo proti. Z republikánů proti Patelovi hlasovaly jen dvě senátorky Susan Collinsová za Maine a Lisa Murkowská za Aljašku. Obě "umírněné republikánky" podle agentury Reuters své hlasování proti Patelově potvrzení zdůvodnily obavami z jeho dřívější politické podpory Trumpa a jejího možného dopadu na činnost FBI.

Nejméně 75 kariérních právníků ministerstva spravedlnosti, mateřského úřadu FBI, a úředníků FBI, kteří obvykle zůstávají na svých pozicích při změně prezidenta, během prvního měsíce Trumpovy vlády buď rezignovalo, bylo propuštěno, nebo zbaveno svých funkcí, napsala agentura Reuters.

Patel prohlásil, že zvýší roli FBI v boji proti nelegálnímu přistěhovalectví a násilné trestné činnosti, což jsou Trumpovy hlavní priority, a "nechá dobré policisty být policisty". Uvedl také, že omezí vyšetřovací činnost ve washingtonské centrále FBI, kde se soustředí mnoho případů souvisejících s národní bezpečností, kontrarozvědnou činností a korupcí ve veřejné sféře, napsal Reuters.

Patel je již roky v amerických médiích popisován jako Trumpův oddaný stoupenec a řadil se k největším propagátorům tvrzení, že "hluboký stát" uvnitř vlády pronásleduje Trumpa ve snaze potopit jeho politické vyhlídky. Právník s indickými kořeny dříve působil jako prokurátor a po Trumpově prvním zvolení v roce 2016 z pozice poradce ve Sněmovně reprezentantů přispěl ke zpochybňování legitimity vyšetřování ruského vlivu na tyto volby. Později vystřídal několik pozic v Trumpově administrativě a po volbách roku 2020 začal současného prezidenta vehementně hájit na veřejnosti.

Patel v minulosti podle agentury AP také radil řadě zahraničních firem, včetně české zbrojařsko-průmyslové skupiny Czechoslovak Group (CSG). Tu republikáni dříve obviňovali z přílišné blízkosti ke Kremlu. Firma spojení s Moskvou jednoznačně odmítla.

Opoziční demokraté vykreslují Patela jako nebezpečného a nezkušeného loajalistu, který by zneužíval pravomoci FBI v době, kdy Spojené státy čelí zvýšeným bezpečnostním hrozbám, a to jak ze strany Číny, tak pokud jde o mezinárodní terorismus. Trumpovi republikáni naopak Patela mají za správnou volbu do čela FBI s tím, že spraví úřad, který podle nich pošpinilo vyšetřování Trumpa.

Autor: ČTKfoto: Laura Brett / Zuma Press / Profimedia

Naše nejnovější vydání

TÝDENInstinktSedmičkaINTERVIEWTV BARRANDOVPŘEDPLATNÉ