Arabfest v Plzni vyvrcholil orientálními trhy, kuchyní, hudbou a přednáškami

Domácí
12. 4. 2025 23:44

Orientálními trhy, kuchyní, hudbou a přednáškami dnes vyvrcholil šestidenní festival arabské kultury Arabfest v Plzni, který přibližuje blízkovýchodní svět. Popatnácté ho pořádají studenti a absolventi Filozofické fakulty Západočeské univerzity, kteří ho vymysleli.

Letošním poselstvím bylo "Nejen konflikty, ale také rozmanitá kultura". Na dnešní akci přišlo asi 1000 lidí, všechny stánky s arabským pokrmy je vyprodaly, řekla dnes ČTK koordinátorka festivalu Michaela Vaňková.

"Snažili jsme se tu ukázat téměř vše. Lidé mohli ochutnat autentickou gastronomii od lidí z regionu. Pak tu byly výrobky z arabských trhů i třeba luxusnější marocká kosmetika, výstava o oslavách v arabském světě, přednášky a filmy," řekla. Velký úspěch měla česká taneční skupina Matahari Group s núbijským a beduínským tancem. Slavný arabský román Děti naší ulice od nositele Nobelovy ceny Nagíba Mahfúze, jemuž teď až po 70 letech vyšel český překlad, představila překladatelka Jitka Jeníková.

Nejsilněji zastoupené bylo letos Maroko, a to díky studentům z univerzity v Kenitře, kteří jsou na semestrálním pobytu na plzeňské katedře blízkovýchodních a afrických studií. "Pověděli nám o jejich svatbách, o svátku narození proroka. Jazyková škola z Jordánska prezentovala oslavy ramadánu a lekci arabštiny," řekla Vaňková. Na výuce bylo 20 lidí. Také na katedře je letos větší zájem o arabštinu, letos má 40 studentů v prvním ročníku.

"Je to skvělá příležitost přemostit některé kulturní propasti, trochu narušit ty stereotypy, ochutnat, osahat, očichat a vyzkoušet. Zbavit se trochu ostychu z té jiné kultury, vidět, že na jiných místech světa také žijí lidé a mají zcela obyčejné lidské problémy a dilemata. A skvělé jídlo, fantastickou hudbu a bohatou kulturu, kterou stojí za to poznat," řekl Zbyněk Tarant z katedry blízkovýchodních studií, který učí moderní hebrejštinu a zabývá se regionem Izraele a Palestiny. Arabfest pomáhá také propagaci katedry, kde mohou zájemci do arabského světa hlouběji proniknout.

"Reputace Arabfestu je vynikající a jsem hrdá návštěvnice. I v zahraničí má dobrou pověst. Já teď žiji v Egyptě a organizace, s nimiž spolupracuji, o něm slyšely. Někteří egyptští architekti, akademici a umělci tady byli a řekli to lidem v Egyptě a chválili," řekla zakladatelka festivalu Tereza Svášková. Pro arabské země je podle ní velmi lákavé prezentovat svůj um a znalosti v Evropě.

Festival podporují ambasády jednotlivých zemí, letos například egyptská, marocká, jemenská. Letos představil desítku zemí včetně třeba Súdánu, kde se také mluví arabsky. Končí v neděli charitativním brunchem, jehož výtěžek z dobrovolných příspěvků půjde česko-jemenské organizaci Pomůžu, jak můžu, která pomáhá hlavně hladovějícím dětem v Jemenu.

"Úžasné je to, že to vychází zespoda, od studentů. My jako katedra poskytujeme jen symbolickou morální záštitu. A studenti si to dědí z generace na generaci a do 'arabfestování' se zapojují už od prvního ročníku," řekl afrikanista Jan Záhořík.

Autor: ČTKfoto: ČTK / Chaloupka Miroslav

Další čtení

ilustrační foto

Půlka Čechů nad 65 let se setkala s on-line podvodem, 4 pct se nechala oklamat

Domácí
13. 4. 2025
ilustrační foto

Auto srazilo v Rychnově sotva tříletého chlapce. V nemocnici zemřel

Domácí
13. 4. 2025
ilustrační foto

ANO oslabilo, koalice posiluje. Smutná zpráva pro Stačilo! Hlasy nestačí

Domácí
13. 4. 2025

Naše nejnovější vydání

TÝDENInstinktSedmičkaINTERVIEWTV BARRANDOVPŘEDPLATNÉ