Bílý dům oznámil, že Rusko po jednání propustilo vězněného Američana Fogela

Zahraničí
11. 2. 2025 22:56

Rusko propustilo z vězení Američana Marca Fogela, kterého ruský soud dříve uznal vinným z pašování drog a poslal ho do vězení na 14 let. Informují o tom světové agentury s odvoláním na Bílý dům. Dohodu o propuštění podle něj vyjednal mimo jiné zmocněnec amerického prezidenta Steve Witkoff, který dnes neohlášeně navštívil Moskvu.

Se stejnou informací o něco dříve přišel americký deník The New York Times (NYT). Moskva zatím tuto informaci nepotvrdila, ruské agentury TASS nebo RIA Novosti citují v této souvislosti Bílý dům.

"Prezident (Donald) Trump, Steve Witkoff a prezidentovi poradci vyjednali výměnu, která představuje projev dobré víry ze strany Rusů a znamení, že jdeme správným směrem k ukončení brutální a hrozné války na Ukrajině," řekl podle agentury Reuters poradce Bílého domu pro národní bezpečnost Mike Waltz. Rusko Fogela propustilo v době, kdy se Trump snaží zlepšit vztahy s Moskvou v rámci úsilí o ukončení ruské války proti Ukrajině, podotkla agentura.

Moskva se zatím nevyjádřila, propuštění Fogela podle TASS potvrdil jeho právník Dmitrij Ovsjannikov. "Zatím nevíme, z jakého důvodu byl z vězení propuštěn - zda omilostněním, nebo jiným způsobem," uvedl advokát a dodal, že letoun s Američanem by měl během několika hodin přistát ve Spojených státech.

Waltz podle agentury AP už nesdělil, co výměnou poskytli Rusům Američané. Předchozí výměny vězňů obvykle zahrnovaly propuštění Rusů vězněných na Západě. Fogel byl vynechán z loňské rozsáhlé výměny vězňů mezi Moskvou a Západem, podotkl Reuters.

Loni v létě se odehrála dosud největší výměna vězňů mezi Ruskem a Západem od konce studené války, jejíž součástí bylo 26 lidí. Do Ruska se dostalo deset lidí včetně v Německu usvědčeného vraha a důstojníka ruské tajné služby FSB. Tři lidé pak zamířili do USA a 13 do Německa: byli mezi nimi Američané, ale i ruští oponenti Kremlu, kteří byli v Rusku vězněni. Bělorusko v rámci výměny propustilo německého občana.

Witkoff, jenž je Trumpovým zmocněncem pro Blízký východ, podnikl předem neohlášenou cestu do Ruska, kde Fogela vyzvedl, píše Reuters. Letadlo s nimi podle Waltze mezitím opustilo ruský vzdušný prostor. "Dnes v noci bude Marc Fogel na americké půdě a shledá se se svou rodinou a blízkými," řekl Waltz.

Cesta Trumpova zmocněnce Witkoffa je podle NYT první známou výpravou vysoce postaveného amerického činitele do Moskvy od listopadu 2021, kdy tam letěl tehdejší ředitel americké Ústřední zpravodajské služby (CIA) William Burns. S kým přesně se Witkoff v Moskvě setkal, není podle NYT jasné.

Jeho role přesahuje pouhou misi s cílem propuštění vězněného Američana, píše s odkazem na své zdroje NYT. Trump už dříve jmenoval generála Keitha Kellogga svým zmocněncem pro Ukrajinu a Rusko. Witkoff má ale podle amerického listu určitou roli v potenciálním mírovém procesu na východě Evropy a Trump ho prý tajně pověřil, aby otevřel vyjednávací kanál s Rusy.

Vztahy mezi Moskvou a Washingtonem se dostaly na nejhorší úroveň za celé dekády kvůli ruské invazi na Ukrajinu. USA se pod vedením předchozího prezidenta Joea Bidena postavily na stranu napadené země a poskytly jí mimo jiné podporu v podobě dodávek zbraní. Bidenova administrativa přesto vyjednala s Moskvou propuštění několika Američanů, podotkla agentura AFP. V lednu se ve Washingtonu vyměnila administrativa a Trump opakovaně prohlásil, že chce co nejdříve válku mezi Ruskem a Ukrajinou ukončit. Zatím stále není jasné, jak toho chce dosáhnout.

Třiašedesátiletý Marc Fogel je americký učitel, jehož v srpnu 2021 zatkli na moskevském letišti Šeremeťjevo se 17 gramy konopí, které měl podle svých slov pro lékařské účely. V červnu 2022 ho ruský soud uznal vinným z obchodování s drogami a poslal ho na 14 let do vězení. Předchozí administrativa prezidenta Joea Bidena Fogela označila za neprávem zadržovaného. TASS píše, že Fogel byl dříve pracovníkem americké ambasády v Moskvě.

Autor: ČTKfoto: depositphotos

Naše nejnovější vydání

TÝDENInstinktSedmičkaINTERVIEWTV BARRANDOVPŘEDPLATNÉ