O víkendu má do Česka dorazit velmi studený arktický vzduch a v noci bude pravděpodobně na mnoha místech mrznout. V ohrožení je tak úroda především meruněk, ale i dalších ovocných stromů, které už nasazují květy.
Zahrádkáři i ovocnáři tohle riziko znají, objevuje se totiž pravidelně v dubnu. Nejinak tomu bude patrně i letos. Český hydrometeorologický ústav (ČHMÚ) uvedl, že kritické by mělo být hlavně nedělní ráno a následující noci na začátku příštího týdne.
Jak moc teploty klesnou pod nulu, budou meteorologové ještě v příštích dnech upřesňovat. "Pravděpodobnost vpádu arktického vzduchu během nadcházejícího víkendu se výrazně zvýšila. Letošní úroda nejen meruněk tak bude s velkou pravděpodobností opět v ohrožení. Bude ale záležet na tom, do jaké míry se bude v noci vyjasňovat, a tím pádem, jak moc teploty klesnou," napsali meteorologové.
Meruňky už vykvetly. Sice později, ale stále ještě brzo
Meruňky například na jižní Moravě vykvetly zhruba v polovině minulého týdne, což je o tři týdny později než v loňském extrémním roce a o pár dnů později, než je průměr posledních let. Stále je to podle pěstitelů dost brzo na to, aby se na nich mrazíky podepsaly. "Vykvetly už i pozdní odrůdy. Možná ještě začnou kvést někde v týdnu broskve, ale další ovoce zatím nikoliv," řekl v pondělí předseda Ovocnářské unie Moravy a Slezska Ivo Pokorný.
Ovocnáře trápí jarní mrazy v posledních letech opakovaně. Loni zmrzlo téměř všechno ovoce v Čechách, na Moravě byla situace lepší, ne však dobrá. Větší pravděpodobnost poškození kvetoucích stromů jarními mrazy se podle meteorologů zvyšuje s postupujícími klimatickými změnami.
Jak stromy před mrazem ochránit? Obal, voda, pára, oheň
Metody, jak budoucí úrodu ovocných stromů před mrazem ochránit, existují. Nejsou ale úplně jednoduché a jen zdánlivě si i odporují. Je navíc nutné je volit podle velikosti stromu a tedy dostupnosti jeho koruny.
Pokud nemáte zrovna velký sad, ale jeden či několik menších stromů, je možné je obalit textilií nebo fólií. Ta je jednoduše zahřeje jako člověka oblečení. Jen by měla být lehká a při instalaci je důležité předejít polámání malých větviček.
Chránit stromy je možné také vodou či párou. Pokud zvolíte vodu, je nutné květy postříkat jemným rozprašovačem ještě před mrazivou nocí. Voda na květech by měla strom před mrazem dostatečně ochránit.
Další možnost také využívá vody, ale jinak. Pod strom by se měly umístit nádoby s vodou – mírný mráz jim nedovolí zamrznout a přesto se z nich bude odpařovat pára do vzduchu kolem stromu. Ta by měla zvednout okolní teplotu.
Poslední možností je oheň, který rozděláte přímo pod stromem. Pochopitelně musíte dávat pozor, aby plameny nešlehaly nijak vysoko, spíše by mělo jít o uhlíky či doutnající mokré větve. Ty navíc zpočátku hoření vytvářejí i vodní páru, která stromy také chrání. A pochopitelně i prodlužují dobu hoření. I z toho důvodu se doporučuje rozdělávat oheň co nejpozději, aby vydržel hořet až do rána, kdy jsou obvykle mrazy nejsilnější.