Britská policie zabavila nelegálním obchodníkům 6000 vajec volně žijících ptáků

Zahraničí
30. 12. 2024 11:48

Britská policie provedla dosud největší zátah proti nelegálním obchodníkům s vejci volně žijících ptáků. Ve Skotsku, South Yorkshire, Essexu, Walesu a Gloucesteru zabavila více než 6000 vajec, informoval dnes zpravodajský server The Guardian.

Zátahy ve Velké Británii se uskutečnily v listopadu v rámci mezinárodní operace Pulka. Cílem této operace je boj proti organizovanému zločinu páchanému na volně žijících zvířatech, konkrétně proti získávání a přechovávání vajec volně žijících ptáků a obchodování s nimi.

Zátahy začaly v červnu 2023 v Norsku a jejich výsledkem bylo 16 zatčení a zabavení 50.000 vajec. V Austrálii bylo zabaveno odhadem 3500 vajec v hodnotě až 500.000 australských dolarů (více než 7,5 milionu Kč).

Informace rozvědky naznačují, že jde o jedinou, mezinárodní zločineckou síť. Národní jednotka pro boj s kriminalitou ve volné přírodě (NWCU) uvedla, že provedený zátah byl největší v Británii co do počtu zabavených vajec i rozsahu sítě.

"Tito zločinci jsou velmi dobře organizovaní a propojení. Čím vzácnější druh je, tím vyšší je po něm poptávka a tím větší hodnotu pro tyto zločince má. Je pravděpodobné, že některá zabavená vejce jsou velmi vzácná," řekl inspektor Mark Harrison z NWCU. Odborníci teď budou několik měsíců zabavená vejce počítat a zjišťovat, jakých jsou druhů a jaká je jejich hodnota.

Podle Dominika Meekse z Cambridgeské univerzity je rozsah této operace alarmující. "Předchozí případy zabavení vajec volně žijících ptáků se týkaly posedlých jednotlivců, ale tato operace se zdá být mnohem složitější, spletitější a větší s řadou hráčů působících v různých zemích," řekl. Dodal, že čím větší je rozsah operace, tím větší je potenciál pro negativní dopad na populaci jednotlivých ptačích druhů.

Ve viktoriánské době bylo sbírání ptačích vajec rozšířenou zálibou přírodozpytců, kteří se snažili získat exemplář od všech druhů, především pak od těch vzácných, které byly nejvíce ceněné. To mělo na některé druhy hrozivý dopad; například nelétavá alka velká byla lovena kvůli vejcím a na maso - a poslední jedinec tohoto druhu byl zabit ve 40. letech 19. století na skotském souostroví St. Kilda.

Většina sběru vajec volně žijících ptáků byla ve Velké Británii zakázána zákonem z roku 1954, což ale některé sběratele neodradilo. Od roku 1981 jsou v Británii zákonem chráněni všichni volně žijící ptáci včetně hnízd a vajíček.

Autor: ČTKFoto: Autor/Depositphotos, ka2shka

Naše nejnovější vydání

TÝDENInstinktSedmičkaINTERVIEWTV BARRANDOVPŘEDPLATNÉ