Britská vláda nebude blokovat návrat památek z Parthenónu v případě dohody mezi Britským muzeem a Řeckem. Agentuře AFP to dnes řekl řecký vládní zdroj. Předchozí britský konzervativní kabinet premiéra Rishiho Sunaka byl proti trvalému přemístění památek do Atén. Téma podle Downing Street 10 nebylo na programu dnešního jednání mezi britským premiérem Keirem Starmerem a šéfem řecké vlády Kyriakosem Mitsotakisem.
O návrat mramorové výzdoby a soch z Parthenónu usiluje Řecko dlouhodobě a premiér Mitsotakis to před parlamentními volbami dokonce označil za jeden z cílů, kterého by chtěl dosáhnout během svého současného druhého vládního mandátu. V zákulisí zřejmě probíhají jednaní, o kterých občas referují média a která vládní představitelé popírají.
Téma nebylo oficiálně na programu schůzky Starmera a Mitsotakise. Řecký zdroj však agentuře AFP řekl, že vláda v Londýně "nebude klást překážky" návratu památek do Řecka v případě dohody mezi Aténami a Britským muzeum, které má památky ve své sbírce.
Mluvčí britské vlády Dave Pares podle agentury AP prohlásil, že jednání o dlouhodobé zápůjčce takzvaných Elginových mramorů je zcela v kompetenci Britského muzea. Vláda však podle mluvčího "neplánuje změnit zákon, což by umožnilo trvalé předání soch z Parthenónu".
Podle úřadu britského premiéra dnes Starmer a Mitsotakis jednali o válce na Ukrajině, o snahách dosáhnout příměří v Pásmu Gazy, o nelegální migraci a o ekonomických tématech.
Řecko by chtělo, aby Británie památky vrátila formou převedení vlastnických práv. To však podle agentury AFP zakazuje jeden britský zákon. Jednání se tak podle tisku vedou o dlouhodobé zápůjčce, která by se podle přání řecké strany co nejvíce podobala převodu.
Podle stanice BBC předchozí Sunakova vláda trvala na tom, že Elginovy mramory jsou součástí sbírek Britského muzea a že by tam měly zůstat. Naopak labouristé zastávají postoj, že nemohou bránit dohodě o zápůjčce.
Otázka památek z Parthenónu zatěžuje řecké a britské vztahy mnoho desetiletí. Atény tvrdí, že britský šlechtic Thomas Bruce lord z Elginu vyvezl výzdobu starořeckého chrámu na aténské Akropoli na začátku 19. století nelegálně. Atény byly tehdy součástí Osmanské říše. Britské muzeum naopak tvrdí, že artefakty koupilo legálně.