Brněnské výzkumné a vývojové centrum Honeywell se bude podílet na dvou evropských obranných projektech. Jeden z nich je zaměřený na využití umělé inteligence při obraně armádních systémů proti kybernetickým útokům, druhý vyvíjí vlastní avioniku, tedy elektronické vybavení letadel. Společnost o tom informovala v tiskové zprávě.
"Jsme hrdí, že se právě naše vývojové centrum stalo součástí projektů, které formují budoucnost evropské obrany. Díky našim expertům a špičkovému technickému zázemí vyvíjíme v Brně technologie, které přispějí k větší bezpečnosti a strategické autonomii evropských demokratických států," uvedl Michal Závišek, viceprezident Honeywell Technology Solutions pro region Evropy, Blízkého východu a Afriky (EMEA).
Oba projekty jsou financované z Evropského obranného fondu. První z nich, projekt AIDA, vede nadace estonského ministerstva obrany. Cílem je využít umělou inteligenci (AI) na obranu armádních systémů před kyberútoky. Právě útočníci stále častěji AI využívají, obranná umělá inteligence se bude učit útoky odhalit a zároveň se průběžně učit, jaké taktiky útočníci využívají a jak se jim co nejlépe bránit.
Druhý z projektů označený zkratkou NG-MIMA vede španělská společnost Indra Sistemas. Jeho cílem je vyvinout pro budoucí evropské letectvo vlastní avioniku, nad kterou bude mít kontrolu. Toto elektronické vybavení má být určené nejen pro budoucí bojové letouny šesté generace, ale i pro vrtulníky a další součásti letecké flotily. Evropské letectvo by pak mělo být schopné navzájem komunikovat a fungování jeho vybavení nebude závislé na žádných zahraničních subjektech.
Brněnské centrum je největší výzkumné a vývojové centrum společnosti Honeywell v Evropě.
Zaměstnává přibližně 1000 inženýrů a vědců z více než 50 zemí, kteří se podílí na vývoji inovací pro průmyslová odvětví v celé Evropě i na širší mezinárodní úrovni.