Posílit českou soběstačnost ve výrobě čipů, podpořit i malé firmy a start-upy ve vstupu na trh s polovodiči a spojit akademickou sféru s průmyslem má České polovodičové centrum (ČPC), které dnes zahájilo činnost na Vysokém učení technickém (VUT) v Brně. V prvních měsících se centrum zaměří na obory výroby automobilů, energetiku, obranu a kyberbezpečnost, řekl na slavnostním zahájení ředitel ČPC a zakladatel společnosti Codasip Karel Masařík.
Na jeho vzniku se podílelo konsorcium VUT, Českého vysokého učení technického v Praze (ČVUT), největšího výrobce polovodičů v Česku onsemi, firmy Codasip, Národního polovodičového klastru a Jihomoravského inovačního centra. České centrum bude jedním z 27 kompetenčních center, která vznikají s podporou Evropské komise i v dalších zemích unie.
Centrum bude poskytovat podporu i poradenství začínajícím a malým firmám v oboru polovodičů, což jim má umožnit rychlejší vývoj nových produktů, usnadní jejich testování i malosériovou výrobu. "Poskytneme firmám služby, které jim umožní proniknout na velmi agresivní polovodičový trh. Věříme, že to povede ke vzniku nových firem s větší přidanou hodnotou a věříme, že to bude silný motivační prvek pro studenty, aby si volili technické a polovodičové obory a aby své nápady přetavili v zakládání start-upů," uvedl Masařík, který v roce 2014 na základě své doktorské práce založil úspěšnou společnost Codasip.
Dalším úkolem centra má být právě zajištění kvalifikovaných pracovníků pro polovodičový průmysl. Proto se zaměří také na rozšíření a zkvalitnění nabídky vzdělávání v oblasti návrhů a výroby čipů s přilákáním nových studentů do mikroelektroniky a příbuzných oborů.
První čtyři roky fungování centra zaplatí společně ministerstvo školství a evropská iniciativa Čipy pro Evropu. Na evropské úrovni je pro rozvoj kompetenčních center, výzkum a vývoj v tomto oboru vyčleněno 43 miliard eur (asi biílion korun) do roku 2030.
Problémy se závislostí na výrobcích čipů mimo Evropskou unii ukázala pandemie covidu 19, která narušila dodavatelské řetězce z Asie. Evropská unie proto v roce 2023 přijala Evropský akt o čipech, který má zvýšit konkurenceschopnost a odolnost Evropy v oblasti polovodičových technologií a aplikací.