Chovatelé v plzeňské zoo spojili samici vzácného hlodavce aguti s domácím samcem

Relax
14. 2. 2025 17:14
Jihoamerický hlodavec aguti černohřbetý, 14. února 2025, Plzeň. Nově přivezená samice vzácného plachého jihoamerického hlodavce aguti černohřbetého se seznamuje domácím samcem.
Jihoamerický hlodavec aguti černohřbetý, 14. února 2025, Plzeň. Nově přivezená samice vzácného plachého jihoamerického hlodavce aguti černohřbetého se seznamuje domácím samcem.

Chovatelé v plzeňské zoologické zahradě dnes na Valentýna, svátek zamilovaných, spojili nově přivezenou samici vzácného jihoamerického hlodavce aguti černohřbetého s domácím samcem. Velmi plachá zhruba dvoukilová zvířata se seznámila bez problémů. Páření tak zoologové očekávají brzy, březost pak trvá až čtyři měsíce. Plzeňská zoo, která se k chovu vrátila loni po deseti letech, je jediná v ČR, která tohoto raritního hlodavce chová, běžnější je aguti Azarův. ČTK to řekla kurátorka savců Kristýna Rothová.

"Po vpuštění samice se zatím nekonal bleskurychlý úprk, takže to vypadá dobře. Čekala jsem to horší," uvedla.

První aguti černohřbetí, kteří žijí v podrostu tropických deštných lesů Jižní Ameriky, konkrétně v Brazílii, Bolívii, Paraguayi, byli v plzeňské zoo už v roce 2007 a mezi lety 2010 až 2015 tam odchovali šest mláďat. Jsou rychlí a velmi plaší. Umí zastrašovat predátory tím, že postaví chlupy na hřbetě, čímž se opticky zvětší, a také podupáváním zadními nohami a poštěkáváním.

Jsou aktivní přes den, kdy hledají potravu - listy, plody, semena a větvičky. Sežerou výjimečně i sarančata i bezobratlé. "Velkou pochutinou jsou pro ně ořechy. Mají na ně uzpůsobený chrup s ostrým zuby, který je jako louskáček, takové kleště, které dokážou otevřít i velmi tvrdé, třeba vlašské ořechy," uvedla Rothová. Krmí se v posedu, přidržují si potravu předními končetinami. Zajímavé podle zooložky je, že si v přírodě budují spižírny plodů, které zahrabou. "A ty spižírny, na které zapomenou, pak slouží k síření stromů a rostlin ze semen," uvedla.

Aguti, kteří se dožívají i 15 let a váží až čtyři kilogramy, tvoří monogamní páry na celý život. Rodí většinou dvě mláďata, které jsou podle Rothové plně vyvinutá hned po narození. Už asi hodinu po porodu si osvojují běžecké dovednosti nutné k přežití.

Ročního samečka Gunnera dostala loni plzeňská zoo z Lipska, stejně jako teď samičku Jorindu, která musela být před dnešním spojením měsíc v karanténě. Kvůli tomu, že je těchto zvířat v evropském chovu málo, musel sameček čekat na družku, narozenou loni, téměř rok. Zoo v Lipsku je aktuálně jejich nejúspěšnějším chovatelem.

Zvířata z čeledi dikobrazočelistných hlodavců se teď seznamují v zimním "sídle" - v expozici se čtyřmi mirikinami bolivijskými, nočními opičkami. V létě pak budou ve velké voliéře nad pavilonem Amazonie. Aguti je hodně druhů, ale plzeňská zoo chová jen černohřbeté.

Autor: ČTKFoto: ČTK, Chaloupka Miroslav

Naše nejnovější vydání

TÝDENInstinktSedmičkaINTERVIEWTV BARRANDOVPŘEDPLATNÉ