V Hostíně u Vojkovic na Mělnicku proslulém pěstováním chřestu oficiálně začala letošní chřestová sezóna. Ve středu ji zahájil ministr zemědělství Marek Výborný na farmě společnosti Český chřest. Ta dodává prakticky celou produkci jen na český trh.
Dobrou zprávou pro milovníky chřestu je, že ceny na farmě zůstaly stejné jako loni. U bílého chřestu je to nyní od 89 do 199 korun za kilogram. A do týdne bude k zakoupení i zelený chřest, jehož cena je mírně vyšší.
Sklizeň letos začala zhruba o dva týdny později než loni, kdy na začátku jara bylo velmi teplé počasí. K zákazníkům by mělo letos zamířit 160 tun zeleného a 120 tun bílého chřestu, řekli novinářům za společnost Český chřest Jiří Šafář a Jan Charvát.
Sláva tuzemského chřestu se vrací. Býval vyhlášený i po Evropě
Sklizeň společnost letos plánuje z přibližně 200 hektarů, což je zhruba stejně jako loni. K zakoupení je chřest v obchodních sítích i přímo na farmě, na export míří jen zhruba desetina produkce, a to třeba do Německa, Rakouska, Nizozemí, ale i dalších zemí.
"Paradoxně díky covidu jsme se museli více zaměřit na domácí trh, což se nám dneska vyplácí. Mezi 80 a 90 procenty chřestu zůstává na domácím trhu," vysvětlil Charvát. Podle něj je správné, že český chřest se spotřebuje především v tuzemsku.

"Poptávka po kvalitních, čerstvých a lokálně pěstovaných potravinách roste, a právě chřest je skvělým příkladem toho, jak může domácí produkce přinášet přidanou hodnotu nejen spotřebitelům, ale i ekonomice venkova," uvedl při dnešním oficiálním zahájení sklizně chřestu ministr zemědělství Marek Výborný (KDU-ČSL).
Sklizeň je ruční, z pole přímo na pulty
Chřest se v Hostíně sklízí ručně, bezprostředně po dovezení z pole se zchladí studniční vodou, která má teplotu dva stupně Celsia. Poté následuje třídění a balení. Linka pro třídění je letos mírně upravená, jelikož mezi zahájením sklizně bílého a zeleného chřestu bude letos jen malý interval.
"Protože zelený chřest se nám neobjeví až za 14 dní, ale objeví se, dá se říci, za pár dní, tak budeme muset třídit spoustu chřestu v jeden okamžik," popsal letošní změnu Šafář. Zelený chřest dorůstá na světle, tedy na rozdíl od bílého se u něj odehrává fotosyntéza a obsahuje zelené barvivo chlorofyl.
Společnost plánuje investici do výroby zavařovaného chřestu. Už má podle Šafáře postavenou halu a vymyšlenou technologii, ale výroba konzervovaného chřestu by měla začít až se sklizní v roce 2026.
Společnost Český chřest každoročně pořádá Chřestové a křenové slavnosti, které se letos uskuteční 10. a 11. května v areálu farmy v Hostíně u Vojkovic. Návštěvníci zde mohou ochutnat chřestové speciality, vidět sklizeň chřestu a čeká je i další program.
