Čína těží a spaluje více než polovinu světové produkce uhlí a v loňském roce zahájila výstavbu nejvíce nových elektráren za posledních deset let. Tohoto trendu se bude držet i dál, globálnímu oteplování navzdory.
Čína plánuje stavět nové uhelné elektrárny nejméně do roku 2027. Důvodem je nutnost dorovnávat dodávky z přerušovaných obnovitelných zdrojů, informuje dnes s odkazem na vládní plány agentura Bloomberg.
Výstavba bude povolena v místech, kde chybí stávající kapacita nebo schopnost vyrovnávat dodávky elektřiny z větrných a solárních projektů, uvedla Národní komise pro rozvoj a reformy spolu s dalšími agenturami v "akčním plánu". Text z 26. března v pondělí zveřejnily na internetu.
Čína je na uhlí závislá, i když ho chce omezovat
Od energetických firem Peking očekává, že nové uhelné elektrárny budou schopny bezpečného provozu. Zároveň by měly být rychle schopné upravovat dodávky elektřiny tak, aby dorovnaly výrobu z obnovitelných zdrojů. Některé by neměly fungovat na plnou kapacitu.
Nové elektrárny také budou muset účinněji spalovat uhlí a jejich uhlíková náročnost by měla klesnout o deset až 20 procent oproti současnému stavu.
Podle Bloombergu plán zdůrazňuje přetrvávající význam uhlí v čínském energetickém systému. A to i přesto, že prezident Si Ťin-pching vyzývá k tomu, aby spotřeba od příštího roku začala klesat.