Čínská armáda dnes odsoudila nedělní proplutí kanadské fregaty Tchajwanským průlivem. Peking úžinu považuje za svou a do oblasti vyslal vojenskou hlídku. Tchaj-pej naopak počínání Kanady uvítal, informovaly zahraniční tiskové agentury.
"Proplutí záměrně vyvolalo potíže a ohrozilo mír a stabilitu. Zůstaneme v nejvyšší pohotovosti a rozhodně přijmeme protiopatření proti jakýmkoli hrozbám nebo provokacím," uvedla podle agentury Kjódó čínská armáda s tím, že vrtulníkovou fregatu třídy Halifax sleduje.
Tchaj-wan v této souvislosti dnes uvedl, že ve své blízkosti za posledních 24 hodin zaznamenal 41 čínských vojenských letadel a devět námořních plavidel, napsala agentura Reuters.
Kanada dala podle Tchaj-peje najevo, že průliv je mezinárodní vodní cestou, čímž se také prokázalo, že Čína nad úžinou nemá svrchovanost, dodalo podle Reuters tchajwanské ministerstvo obrany. Kanada se k incidentu zatím nevyjádřila.
Kanada byla druhou zemí, jejíž plavidlo minulý týden průlivem proplulo. Spojené státy oznámily proplutí svého torpédoborce a výzkumného plavidla minulou středu s tím, že tak uplatnily právo svobodné plavby. Čína naopak uvedla, že USA tímto krokem vyslaly špatný signál a zvýšily bezpečnostní rizika.
Peking tvrdí, že mu úžina mezi Čínou a Tchaj-wanem patří. Čína totiž považuje Tchaj-wan za jednu ze svých provincií a hrozí mu vojenským zásahem, pokud vyhlásí nezávislost. Ostrov přesto funguje od roku 1949 de facto nezávisle, má vlastní vládu a demokratické zřízení, zatímco v Číně pokračuje vláda jedné strany. Tchajwanská úžina je široká kolem 180 kilometrů, v nejužším bodě 130 kilometrů.