Bankovní rada České národní banky (ČNB) dnes ponechala základní úrokovou sazbu beze změny na 3,75 procenta. Rozhodnutí rady bylo jednomyslné a odpovídalo očekávání finančního trhu, koruna na něj prakticky nereagovala. Guvernér ČNB Aleš Michl na tiskové konferenci odmítl spekulovat o dalším vývoji úrokových sazeb, podle něj si bankovní rada nechává dveře otevřené pro jakékoli rozhodnutí. Upozornil také na proinflační rizika v ekonomice, která vidí v setrvačnosti růstu cen potravin a služeb či v možné eskalaci obchodních válek.
Analytici ponechání základní úrokové sazby na úrovni, která platí od počátku února, očekávali. "Vzhledem k aktuální úrovni úrokových sazeb ČNB a vzhledem ke globálním nejistotám je tato opatrnost centrální banky pochopitelná a trh pauzu v cyklu snižování úroků pro březnové zasedání bankovní rady očekával," uvedl analytik Generali Investments Radomír Jáč. I tak je podle něj ČNB ve středoevropském regionu jedinou centrální bankou, která úrokové sazby v letošním prvním čtvrtletí snížila.
Michl uvedl, že pro příští jednání v květnu si bankovní rada nechává otevřené všechny možnosti, nevyloučil pohyb sazeb nahoru ani dolů. Upozornil také, že modely ČNB sice předpokládají neutrální základní úrokovou sazbu mírně nad třemi procenty, to ale neznamená, že bankovní rada bude nutně k této hodnotě sazbu směřovat.
"Na příštím zasedání, které se koná na začátku května, podle nás bankovní rada vytrvá v módu 'stop and go' a sníží sazby o čtvrt bodu," odhadl analytik Raiffeisenbank Martin Kron. Následně si ale podle něj dopřeje delší úrokovou pauzu vzhledem k inflačním i geopolitickým rizikům.
Guvernér ČNB také varoval před trvajícími proinflačními riziky. Kromě setrvačnosti růstu cen některých položek je vidí také v možném dodatečném růstu výdajů veřejného sektoru. Michl uvedl, že očekávané zvýšení výdajů na obranu v Evropě by mohlo vytvořit prostředí pro rychlejší růst cen kvůli uvolnění dodatečných peněz do ekonomiky. Tento efekt by podle něj mohl mít na inflaci silnější a dlouhodobější dopad než případné obchodní války mezi Spojenými státy a Evropskou unií. Michl proto apeloval na to, aby růst obranných výdajů vlády kompenzovaly úsporami v jiných sektorech.
Dnešní přerušení poklesu úrokových sazeb je druhou pauzou v současném cyklu uvolňování měnové politiky, první si ČNB vybrala loni v prosinci. Se snižováním sazeb začala ČNB v prosinci 2023, když předtím udržovala základní úrokovou sazbu kvůli vysoké inflaci na sedmi procentech. Nynější úroveň sazeb je nejnižší od ledna 2022.
Koruna na dnešní rozhodnutí ČNB prakticky nereagovala a analytici nečekají ani dopad na úročení finančních produktů. Pro klienty s hypotečními, spotřebitelskými úvěry či spořicími účty se nic nemění, míní analytik Broker Consultingu Martin Novák.