Plzeňský Doosan Škoda Power dodá parní turbínu o výkonu 19 MW na ostrov Réunion v Indickém oceánu, zámořském departmentu Francie a jednoho z nejvzdálenějších regionů EU. Pro budované zařízení pro energetické využití odpadu v Pierrefonds ho objednal francouzský Paprec Engineering z energetické a odpadové skupiny Paprec. Smlouva zahrnuje dodávku turbíny, nezbytného příslušenství a technických poradenských služeb pro montáž a zprovoznění turbíny. ČTK to dnes řekla Natálie Sedláčková, mediální zástupkyně Doosanu. Jeho turbíny pracují v 64 zemích světa. Výši zakázky firma neuvedla.
"Zařízení pro energetické využití odpadu, vyvinuté skupinou Paprec, bude zpracovávat až 148.000 tun odpadu ročně a generovat 121.000 megawattů elektřiny, což odpovídá potřebám 83.000 obyvatel, tedy deseti procentům populace Réunionu," uvedla Sedláčková. Energetický zdroj, který bude zprovozněný koncem roku 2026, výrazně sníží zatížení skládek.
Stavba se připravovala několik let. Úvodní smlouva na dodávku turbíny byla podepsána s francouzskou společností CNIM, projekt byl ale v roce 2022 ukončen. Paprec ho po dvouleté pauze obnovil. "Jde naši první spolupráci s Paprec Engineering," uvedl projektový manažer Jindřich Závodný. Dodávku zařízení plánuje Doosan na letošní duben a bude pomáhat také během stavebních prací. Dohodu s dodavatelem turbíny a komplexní podporu činností na místě považuje Christophe Buchot z Paprec Engineering za klíčový milník v postupu projektu.
Réunion, 700 kilometrů od Madagaskaru a 180 km od Mauricia, je podle Sedláčkové silnou turistickou destinací a centrem výroby cukru, jehož sklizeň vyvolává růst poptávky po elektřině. Pro Doosan Škoda Power je to už třetí zakázka na francouzském ostrově, kam už dříve dodala skupině Albioma dvě parní turbíny do elektrárny na biomasu na severu ostrova. Konverze uhelných kotlů na spalování biomasy je příkladem využití odpadu z výroby cukrové třtiny, účinné výroby energie a zároveň zajišťuje dodávky technologické páry pro výrobu, uvedla Sedláčková.
Plzeňský Doosan exportuje až 90 procent turbín. Jeho roční tržby dosahují zhruba pěti miliard korun. Strojírny s více než stoletou tradicí, které mají téměř desetinový podíl na světovém trhu parních turbín, produkují a dodávají zařízení s výkonem tři až 1200 megawattů. Využívají je paroplynové, uhelné, jaderné, kogenerační a solární elektrárny i spalovny biomasy.