Dvě desítky lidí se dnes i přes nepřízeň počasí účastnily botanické exkurze na Kočičím kameni a Kočičí skále v chráněné krajinné oblasti (CHKO) Pálava. K vidění byly třeba kosatce nízké nebo koulenky prodloužené, řekl za pořadatelskou správu CHKO Daniel Kadaš.
Kočičí skála je turisty oblíbená, leží přímo u cesty z Mikulova na Klentnici, kde vyčnívá v poli. Turisté se u ní proto rádi zastavují. Přezdívá se jí malá Pálava. Na území o rozloze 0,66 hektaru bylo dodnes nalezeno 271 druhů rostlin, z toho 12 jich patří mezi ty chráněné zákonem. Je také jedinou lokalitou pomněnky úzkolisté na Pálavě. Kromě ní zde lze nalézt i rostliny typické pro bradlo Pavlovských vrchů, jako jsou kosatec nízký, tařice skalní nebo třeba hlaváček jarní.
Opodál přes cestu je obklopený vinicemi drobnější Kočičí kámen. Z větší části jej pokrývají suché trávníky, ve kterých rozkvétají například hvozdík Pontederův, kavyl vláskovitý, šalvěj luční, koniklec velkokvětý i hlaváček jarní. Celkem tady botanici v minulých letech napočítali přes 200 druhů vyšších rostlin. Jak Kočičí skála, tak i Kočičí kámen jsou přírodní památky, tedy maloplošná zvláště chráněná území.
"Exkurze děláme pravidelně každou sezonu, například letos asi před měsícem jsme pořádali akci zaměřenou na jedné rostliny. Na Kočičí skále a Kočičím kameni jsme ale už dlouho nebyli," uvedl Kadaš. Zájemcům o dnešní akci ale příliš nevyšlo počasí, přesto jich dorazily dvě desítky. Převážně rodiny s dětmi. Vzhledem k dešti si ale všichni museli v obou lokalitách dávat pozor, protože mokrý vápenec dost klouzal.
V blízkých týdnech má správa v plánu další exkurze, 25. dubna to bude procházka v nově vznikající CHKO Soutok, 9. května botanická vycházka na Dunajovických kopcích.
CHKO Pálava má rozlohu zhruba 83 kilometrů čtverečních, vyhlášena byla v roce 1976. Ceněné jsou v ní především biotopy druhově bohatých skalních, drnových a lučních stepí a lesostepí, také teplomilných doubrav a suťových lesů vyvinutých na vápencových kopcích Pavlovských vrchů.