Palestinské teroristické hnutí Hamás oznámilo, že bude propouštět rukojmí v již stanovených termínech. Na začátku týdne Hamás oznámil přerušení jejich předávání, protože podle něj Izrael nedodržoval dohodu o příměří tím, že bránil dovozu některých zařízení a strojů.
V dnešním prohlášení Hamás podle agentury AP potvrdil, že předání tří izraelských rukojmích se uskuteční v sobotu, jak bylo původně v plánu. Mluvčí izraelského premiéra Benjamina Netanjahua však popřel, že by pro přepravu strojů požadovaných Hamásem do Pásma Gazy bylo vydáno povolení.
Izrael ve středu pohrozil obnovením bojů, pokud Hamás zajaté osoby v sobotu nepropustí. V uplynulých hodinách se vedla jednání, která měla spor vyřešit a umožnit pokračování příměří, v rámci kterého se uskutečňují předávání rukojmích a propouštění palestinských vězňů z izraelských věznic.
Hamás v prohlášení tvrdí, že zprostředkovatelé jednání, Egypt a Katar, mu slíbili, že budou pracovat na odstranění všech překážek pro přepravu pomoci do Pásma Gazy. Hamás kritizoval Izrael, že zdržuje dodávky stavebních strojů, lékařských zařízení či obytných vozů. Kvůli tomu v pondělí oznámil, že předávání rukojmích až do odvolání pozastaví.
Egyptská média tvrdí, že se Kataru a Egyptu podařilo vyřešit spory mezi Izraelem a Hamásem, aby příměří pokračovalo. Některá média také informovala, že nákladní vozy se stroji a dalšími zařízeními požadovanými Hamásem se začaly seřazovat pro izraelskou inspekci u hraničního přechodu Rafáh. To však popřel Netanjahuův mluvčí Omer Dostri. "Do Pásma Gazy nepřijedou žádné karavany a těžké stroje, a v tomto ohledu není žádná koordinace (s Izraelem)," uvedl Dostri. Dodal, že přes Rafáh není možné převážet zboží do Pásma Gazy. Podle dohody o příměří přechod slouží jen pro evakuaci nemocných a zraněných do Egypta.
Dohoda o příměří, která začala platit v neděli 19. ledna, počítá se zastavením bojů na 42 dnů, propuštěním 33 rukojmích držených v Pásmu Gazy a stovek palestinských vězňů. Text dohody podle tisku obsahuje i závazek posílit dodávky do Pásma Gazy, kde se humanitární situace kvůli konfliktu výrazně zhoršila. V některých oblastech podle agentur OSN dokonce hrozil hladomor.
V rámci dohody Hamás propustil 16 izraelských rukojmích a pět Thajců. Z izraelských vězení se dostaly stovky palestinských vězňů.
Příměří přerušilo boje, které trvaly od předloňského října. Konflikt tehdy vyvolal útok Hamásu a jeho spojenců na izraelské území v okolí Pásma Gazy, při kterém podle místních úřadů zemřelo na 1200 lidí. Podle dnešního prohlášení úřadů kontrolovaných Hamásem v Pásmu Gazy zahynulo kvůli izraelským úderům 48.239 lidí. Údaj obsahuje tři mrtvé při střetech s izraelskou armádou za posledních 24 hodin a 14 těl vyzvednutých ze sutin poničených budov.