Jedněm z největších brouků na světě - vrubounům goliášům - hrozí ve východoafrickém Pobřeží slonoviny vyhynutí. Upozornil na to francouzský deník Le Monde. Může za to odlesňování tamní krajiny, na níž vznikají plantáže na pěstování kakaa a kávy, a používání pesticidů.
Tento hmyz přitom sehrává důležitou úlohu v lesním ekosystému. V afrických tropických lesích žije pět různých endemických druhů vrubounů goliášů. Lidé v Pobřeží slonoviny si je spojují se vzpomínkami na dětství, kdy jimi strašili své kamarády. Tento brouk je totiž tak velký, že dokáže zakrýt téměř celou dlaň dospělého člověka.
Nyní ho však většina dětí v této východoafrické zemi nepozná. V posledních dvaceti letech je jich totiž v tamější přírodě stále méně. Platí to zejména pro dva druhy - Goliathus regius a Goliathus cacicus. Výskyt prvního druhu se snížil o polovinu, v druhém případě jde až o 80procentní pokles.
Vruboun goliáš má i přes deset centimetrů
Vrubouna goliáše lze poznat podle jeho pruhovaného bílo-černého krunýře a impozantní délky - měří až přes deset centimetrů. Samci jsou také vybaveni párem rohů, které tvoří písmeno Y.
"Vrubouni goliášové jsou výborní ukazatelé zdravého lesa. Pokud se v lese hojně vyskytují, znamená to, že tamní ekosystém je v dobrém stavu a daří se v něm i ostatním druhům. Pokud však jejich populace klesá, značí to, že lesní prostředí je narušené," uvedl profesor biostatistiky a ekologie na tožské univerzitě v Lomé Luca Maria Luiselli.
Hovnivály ohrožují i pytláci. Za jednoho jsou i stovky dolarů
Larvy vrubounů jsou všežravé - živí se masem a rostlinnými zbytky. Recyklují tak organické látky v lese a zároveň jsou potravou pro mnohé jiné živočichy, což vede k tomu, že se díky nim přesouvají živiny v lesním ekosystému, vysvětlil jejich důležitou roli Luiselli na populárně vědeckém webu The Conversation.
Dospělí jedinci se pak živí mízou jen několika druhů stromů. Často jde o kakaovníky nebo kávovníky, které ale slouží k pěstování kakaa a kávy. Na Pobřeží slonoviny připadlo v roce 2022 téměř 40 procent světové produkce kakaa. Populaci vrubounů tak ohrožují četné plantáže.
Kromě toho jsou častým cílem pytláků, kteří je poté prodávají na ilegálním trhu sběratelů. Na internetovém aukčním portálu eBay lze koupit jeden exemplář i za stovky dolarů. Bez ochrany hrozí, že vymizí ze vzpomínek obyvatel Pobřeží slonoviny úplně.
Vrubounů existuje mnoho druhů i velikostí. V Česku některé dříve známé druhy už vyhynuly, jiné jsou mezi existenčně nejohroženějšími druhy, další (chrobák vrubounovitý) lze i v Česku v přírodě potkat. Jsou jediným druhem v tuzemské přírodě, který si válí svou typickou kuličku trusu. Spatřit ho lze hlavně na jižní Moravě.