Před 60 lety, 15. února 1965, byla před budovou kanadského parlamentu v Ottawě slavnostně vztyčena nová státní vlajka s javorovým listem. Do té doby používala tato země vlajku kombinující tradiční britský "Union Jack" se štítem z kanadského státního znaku.
Rozhodnutí o zavedení státní vlajky s javorovým listem předcházela bouřlivá politická debata. Nový státní symbol propagoval tehdejší kanadský premiér Lester Pearson, zatímco vůdce opozice John Diefenbaker byl jednoznačně proti. Zajímavostí je, že Pearson zpočátku favorizoval návrh s trojicí rudých javorových listů a párem svislých pruhů modré barvy.
V polovině prosince 1964 kanadští zákonodárci schválili dodnes platnou podobu vlajky s jedním rudým listem a dvojící stejně barevných pruhů po stranách. V této podobě ji v lednu následujícího roku odsouhlasila i tehdejší britská královna Alžběta II., která byla formální hlavou země. Autorem vlajky byl kanadský historik George Stanley, javorový list je historickým symbolem Kanady.
Příklad kanadské nové vlajky zmiňovali v roce 2016 i na Novém Zélandu, kde se konalo referendum o nové vlajce. Vypsala ho vláda tehdejšího premiéra Johna Keye, protože měla pocit, že je třeba zbavit se starého symbolu, v jehož levém horním rohu je vlajka Spojeného království. Nový symbol měl podle ní skoncovat s připomínkou koloniální éry. Zastánci změny rovněž argumentovali tím, že nynější státní vlajka Nového Zélandu je příliš podobná té australské.
Referendum bylo dvoukolové. V prvním kole voliči vybírali z pěti předložených návrhů jeden vítězný, který pak byl v druhém kole postaven proti vlajce dosavadní. Návrhy nové vlajky přijali voliči v prvním kole vcelku vlažně. Tři z pěti návrhů obsahovaly stříbrnou kapradinu, čtvrtý spirálu koru vyskytující se téměř na všech kresbách původních obyvatel a pátý byl geometrický vzor, který odkazoval na novozélandskou krajinu a také na maorský mýtus o stvoření světa. Ve druhém kole se novozélandští voliči rozhodli pro zachování stávající vlajky.