Imigrační agenti ve Spojených státech podnikli razii na podnik ve městě Newark nedaleko New Yorku, při níž zatýkali migranty bez dokladů i americké občany, píší agentury. Starosta města uvedl, že úředníci během zátahu nepředložili povolení k zadržení a porušovali práva osob. Administrativa amerického prezidenta Donalda Trumpa od svého nástupu podle mluvčí Bílého domu zadržela 538 migrantů, kteří v zemi pobývali nelegálně, a stovky jich deportovala v rámci masového tažení.
Čtvrteční razie v nejlidnatějším městě státu New Jersey, které starosta Ras Baraka v minulosti oslavoval jako útočiště chránící migranty, následuje po slibu prezidenta Donalda Trumpa provést největší deportační operaci v americké historii. Trumpova kampaň se podle agentury AFP dotkne přibližně 11 milionů migrantů bez dokladů. Americký prezident po pondělním nástupu do funkce vydal řadu výnosů, jejichž cílem je potlačit migraci. Podnikl také kroky k potrestání úředníků, kteří budou vzdorovat prosazování jeho rozsáhlé kampaně.
Při zátahu v Newarku nepředložili agenti Úřadu pro imigraci a cla (ICE) povolení k zadržení občanů ani osob bez dokladů, uvedl Baraka ve svém prohlášení. "Jedním ze zadržených je americký armádní veterán, který byl ponížen tím, že byla zpochybněna legitimita jeho vojenských dokladů," uvedl Baraka. Podle starosty razie porušila práva občanů dané ústavou Spojených států. "Newark nebude nečinně přihlížet nezákonnému terorizování lidí," prohlásil Baraka.
Mluvčí ICE ve svém prohlášení uvedl, že agenti se mohou při práci v terénu setkat s občany USA a mohou si vyžádat identifikaci, aby zjistili totožnost osoby, jako tomu bylo při cílené operaci v Newarku.
"Trumpova administrativa zatkla 538 zločinců z řad migrantů", kteří v USA byli nelegálně, napsala mluvčí Bílého domu Karoline Leavittová na sociální síti X s tím, že stovky jich byly ze země deportovány armádními letadly. "Největší masová deportační operace v dějinách je v plném proudu. Sliby byly učiněny. Sliby se plní," napsala Leavittová.
Z odhadovaných 11 milionů přistěhovalců, kteří v roce 2022 v USA pobývali nelegálně nebo s dočasným statusem, jich přibližně 44 procent žilo ve státech s takzvanými zákony o útočištích. Jedná se o města, která omezují spolupráci s federálními imigračními úřady. Federální orgány a ICE v těchto městech, včetně Newarku a New Yorku, během úterý a středy zatkly téměř 500 migrantů podezřelých z trestné činnosti, uvedla americká média s odvoláním na ICE.
Staronový prezident Trump již během předvolební kampaně prohlašoval, že protiimigrační politika bude klíčovým úkolem jeho administrativy. Podle prosincové zprávy ICE americké imigrační úřady během loňského finančního roku, který v USA trvá od října do konce září, deportovaly největší počet přistěhovalců bez dokladů za téměř deset let. Z USA bylo za toto období deportováno více než 271.000 přistěhovalců. Administrativa Joea Bidena tak překonala rekord z prvního funkčního období Donalda Trumpa. Biden v roce 2021 slíbil pozastavit deportace, ale jeho úřad je nakonec rozšířil po nárůstu počtu překročení hranic.