Izraelská armáda nedokončí stahování z jižního Libanonu v 60denní lhůtě dané dohodou o příměří, uvedl dnes podle agentury Reuters úřad izraelského premiéra Benjamina Netanjahua.
Izraelské jednotky se podle dohody, jež na konci listopadu ukončila více než rok trvající boje mezi Izraelem a libanonským militantním hnutím Hizballáh, měly stáhnout do neděle. Podle Netanjahuova úřadu je důvodem rozhodnutí to, že Libanon dostatečně nenaplňuje své závazky, které z dohody vyplývají.
Postupné stahování izraelských jednotek bude v etapách pokračovat i po uplynutí lhůty, a to po domluvě se Spojenými státy, uvedl v prohlášení úřad premiéra. Podle Netanjahua byly podmínky dohody formulovány "ve vzájemné shodě, že proces stahování může pokračovat i po 60 dnech". V textu dohody se však uvádí, že proces stahování "by neměl trvat déle než 60 dní", podotkl server The Times of Israel (ToI).
Libanonská vláda ani hnutí Hizballáh se k izraelskému rozhodnutí dnes zatím nevyjádřily. Ve čtvrtek Hizballáh prohlásil, že přítomnost izraelské armády v oblasti po uplynutí 60denní lhůty je nepřijatelná. Izraelská armáda se v této souvislosti připravuje na možnost obnovení střetů s tímto proíránským hnutím, upozornil ToI.
Dohoda o příměří, kterou zprostředkovaly USA a Francie, částečně vychází z rezoluce OSN číslo 1701, jež mimo jiné požaduje odzbrojení všech nestátních skupin včetně Hizballáhu v asi 30kilometrovém pásmu mezi řekou Lítání a hranicí s Izraelem na jihu Libanonu. Podle dohody, která začala platit 27. listopadu, se izraelská armáda měla do 60 dnů, konkrétně do 26. ledna 3:00 SEČ, stáhnout z území Libanonu, přičemž jedinými ozbrojenými jednotkami v oblasti mohou zůstat pouze mírová mise OSN a libanonská armáda.
Izraelští vojáci se v současné době podle ToI nacházejí v několika vesnicích v jižním libanonském pohraničí, většinou v jeho východní části. Jednotky libanonské armády se v posledních týdnech rozmístily hlavně ve vesnicích v západním sektoru, odkud se Izrael stáhl.
Podle čtvrtečních zpráv izraelských médií Izrael požádal Spojené státy, aby si mohl udržet vojenskou přítomnost v pohraničí o 30 dní déle s odůvodněním, že se tam libanonská armáda rozmísťuje příliš pomalu, což Hizballáhu umožňuje přeskupit své síly. Bílý dům se k dnešnímu oznámení Netanjahuovy kanceláře dosud nevyjádřil.
Hizballáh, jehož vojenské křídlo Evropská unie označuje za teroristické, začal ostřelovat sever Izraele raketami předloni 8. října na podporu teroristického palestinského Hamásu, který den předtím zaútočil na jih Izraele. Konflikt eskaloval loni v září, Izrael od té doby podnikal na libanonské území četné letecké údery a 1. října zahájil pozemní operaci v jižním Libanonu s cílem umožnit návrat desetitisíců obyvatel, kteří se před ostřelováním evakuovali ze severu Izraele. Izraelské údery loni na podzim zabily tisíce bojovníků Hizballáhu a několik členů jeho vedení včetně dlouholetého vůdce Hasana Nasralláha a zničily velkou část jeho arzenálu.