Izraelské vzdušné údery na Pásmo Gazy dnes zabily nejméně 15 lidí, včetně dvou malých dětí, které zemřely ve stanu, kde přebývaly se svou rodinou. Informují o tom agentury s odvoláním na místní nemocnici. Izraelská armáda podle agentur bombardovala celou enklávu a vyhodila do povětří domy na jejím severním okraji.
Při útoku Izraele na oblast Mavásí, rozlehlý stanový tábor statisíců vysídlených lidí, byla podle nedaleké nemocnice Násir zraněná také matka dvou zabitých dětí a jejich sourozenec. Reportér AP v nemocnici viděl těla mrtvých dětí. Čtyři muži zemřeli při dalším úderu na město Rafáh u egyptských hranic, uvádí nemocniční záznamy. Izraelská armáda uvedla, že si není vědoma úderů ani na jedno z míst.
Podle zdravotníků další nálet na dům v uprchlickém táboře Nusajrát v centrální části Pásma Gazy zabil šest lidí a tři lidé zemřeli při útoku ve městě Gaza.
Palestinští obyvatelé uvedli, že izraelská armáda vyhodila do povětří několik domů v severních oblastech Pásma Gazy, včetně uprchlického táboru Džabálija a měst Bajt Hanún a Bajt Lahíja, kde izraelské jednotky vedou ofenzivu proti palestinskému hnutí Hamás od října letošního roku.
Bývalý izraelský ministr obrany a vrchní generál Moše Jaalon obvinil izraelskou vládu, že severním Pásmu Gazy páchá etnické čištění. "Žádné město Bajt Lahíja neexistuje. Žádný Bajt Hanún. Nyní operují v Džabáliji a ve skutečnosti čistí území od Arabů," řekl exministr Jaalon v sobotním rozhovoru pro izraelská média. Jaalon dnes v izraelském rádiu uvedl, že "jsou zde páchány válečné zločiny."
Vládní strana Likud premiéra Benjamina Netanjahua exministrovy výroky kritizovala a obvinila ho z nepravdivých prohlášení, jež jsou podle ní "odměnou pro Mezinárodní trestní soud a tábor těch, kteří Izrael nenávidí."
Podle Palestinců jsou izraelské operace na severním okraji enklávy součástí plánu na vyhnání obyvatel prostřednictvím nucené evakuace a bombardování s cílem vytvořit nárazníkovou zónu. Izraelská armáda to popírá.
Armáda Bajt Hanún, Bajt Lahíju a Džabáliju odřízla. Do těchto oblastí nepovoluje téměř žádný přísun humanitární pomoci. Desetitisíce lidí odtud uprchly, avšak podle OSN jich zde až 75.000 zůstává a experti varují před hladomorem.
Izraelské síly tvrdí, že zde zabily stovky bojovníků Hamásu v rámci snahy zabránit přeskupení hnutí. Ozbrojené křídlo Hamásu tvrdí, že od zahájení nové operace Izraele zabilo mnoho izraelských vojáků při raketových a minometných útocích a při přepadeních s výbušnými zařízeními.
Mezinárodní trestní soud (ICC) vydal zatykač na Netanjahua, bývalého ministra obrany Joava Galanta a velitele Hamásu, který je podle izraelských úřadů mrtvý, a obvinil je ze zločinů proti lidskosti. Mezinárodní soudní dvůr (ICJ) vyšetřuje obvinění Izraele z genocidy.
Současná válka v Pásmu Gazy začala 7. října 2023, kdy ozbrojenci Hamásu vtrhli do jižního Izraele, kde zabili na 1200 lidí, většinou civilistů, a dalších zhruba 250 rukojmích unesli do Pásma Gazy. Uvnitř Pásma Gazy je stále drženo asi 100 zajatců, z nichž asi dvě třetiny jsou pravděpodobně naživu, píše agentura AP.
Podle údajů ministerstva zdravotnictví v Pásmu Gazy zde bylo od začátku války loni v říjnu zabito nejméně 44.382 Palestinců, z čehož více než polovinu tvoří ženy a děti. Dalších 105.142 Palestinců bylo zraněno. Izrael tvrdí, že zabil více než 17.000 bojovníků.