Jak ovlivňují digitální technologie duševní pohodu mladých?

Zdraví
10. 2. 2025 10:40

Vliv digitálních technologií na dospívající a jejich duševní i tělesnou pohodu může být jak pozitivní, tak negativní. Záleží na jejich osobnosti, pohlaví i způsobu využívání technologií. Před paušalizováním varuje Interdisciplinární tým pro výzkum internetu a společnosti (IRTIS) z Masarykovy univerzity. U příležitosti Dne bezpečnějšího internetu, který připadá na úterý, představil výsledky 15 studií z posledních pěti let.

"Zjistili jsme, že je prakticky nemožné mluvit o univerzálních efektech médií. Dopady používání digitálních technologií se liší podle způsobu jejich používání – někdo třeba sleduje stránky s násilným obsahem a někdo jiný se na internetu především učí a získává informace," uvedl vedoucí týmu David Šmahel. Každý dospívající je jiný – někdo se s on-line nástrahami vyrovná lépe, někdo hůře, podobně jako s nástrahami alkoholu a drog.

Dopady jsou různorodé také z hlediska vlivu na náladu nebo stres. Jedna studie zjistila, že navýšení používání chytrého telefonu zvyšuje stres asi pro 20 procent adolescentů. Dospívající, kteří používali chytré telefony pravidelně po celý den, byli ve stresu více.

"Naše výsledky ukazují, že záleží nejen na čase stráveném na telefonu, ale také na způsobu, jakým je využíván. Pro rodiče a vyučující je tedy klíčové bavit se s dospívajícími nejen o tom, jak dlouho telefon vyžívají a co na něm dělají, ale také jakým způsobem a jak často ho využívají. Slibné by v tomto ohledu mohly být například různé strategie limitující různé stresující aspekty používání telefonu, jako je množství notifikací," uvedla autorka studie Michaela Šaradín Lebedíková.

Další studie zkoumala oblast vlivu počítačových her se spoluhráči. Výsledky se lišily mezi dívkami a chlapci. Zvýšení zapojení do sociálních her vedlo u chlapců k nižší úrovní depresivní nálady i nižší osamělosti. Naopak u dívek bylo zvýšené hraní spojeno s vyšší mírou depresivní nálady a vyšší mírou osamělosti.

"To může souviset s odlišnou motivací chlapců a dívek, se kterou do her přicházejí. Například u dívek jsme zjistili, že zvýšená míra deprese vedla také ke zvýšenému sociálnímu hraní, což u chlapců nebylo. Pro dívky by tedy mohly být hry únikovým mechanismem od depresivní nálady. Ověření však vyžaduje další výzkum," přiblížil autor studie David Lacko.

Vědci zkoumali také vliv telefonů před spaním. Oproti předpokladům zjistili, že ve dnech, kdy dospívající používali své chytré telefony před spaním více než obvykle, chodili spát o něco dříve a spali o něco déle. Současně však také zjistili, že zvýšené používání dalších médií, například notebooku, mělo na spánek negativní vliv: dospívající usínali později.

Autor: ČTKPexels, Jonathan Borba

Naše nejnovější vydání

TÝDENInstinktSedmičkaINTERVIEWTV BARRANDOVPŘEDPLATNÉ