Jiří Suchomel navrhl nový kostel pro Liberec, chce ho vytisknout z betonu

Domácí
28. 4. 2025 20:21
Architekt Jiří Suchomel navrhl nový kostel (na vizualizaci) pro náměstí Českých bratří v Liberci, původní zbourali v 70. letech komunisté, nový svatostánek plánuje vytisknout z betonu.
Architekt Jiří Suchomel navrhl nový kostel (na vizualizaci) pro náměstí Českých bratří v Liberci, původní zbourali v 70. letech komunisté, nový svatostánek plánuje vytisknout z betonu.

Zakladatel liberecké fakulty architektury Jiří Suchomel navrhl nový kostel pro náměstí Českých bratří v Liberci, původní svatostánek zbourali v 70. letech minulého století komunisté. K výstavbě nového kostela by chtěl využít 3D tisk z betonové směsi. Této technologii se s kolegy z různých libereckých fakult a Kloknerova ústavu ČVUT věnuje Suchomel dlouhodobě, řekl dnes mluvčí Technické univerzity v Liberci Radek Pirkl.

Suchomel je propagátorem inovací ve stavebnictví a duchovním otcem projektu 3D STAR, ve kterém tým odborníků liberecké univerzity a ČVUT navrhl a zkonstruoval mobilní robotické zařízení Printing Mantis pro 3D tisk ze speciální cementové směsi. "V závěru výzkumného projektu jsem hledal druh stavby, na kterém by bylo možné plně předvést tvarové a konstrukční možnosti technologie. Hledal jsem zároveň stavbu pokud možno osvobozenou od funkčních požadavků, svazujících její architektonický návrh," doplnil Suchomel.

Fotografie

Konvenční dům architekt stavět nechtěl, nápad přišel, když jednoho dne stanul uprostřed libereckého náměstí Českých bratří. "Napadlo mě tam, že by bylo možné pokusit se navrhnout a s využitím 3D tisku postavit nový kostel na místě, kde už v minulosti jeden stál. Ale namísto kostela odpovídajícího formálním zvyklostem před 150 lety postavit nový, pojatý zcela odlišně. Stavbu, která by nabízela soudobé prostředí a jež by oslovovala lidi 21. století," dodal Suchomel.

Kostel je navržený tak, aby mohl sloužit pro bohoslužby i kulturním akcím, pojmout by měl 100 sedících. Hlavní vstup navazuje na parkové cesty z horní hrany náměstí. Základní tvar využívá architektonické a statické možnosti tenkostěnných tištěných konstrukcí. "Tvar je odvozen z pravidelného osmistěnu tvořeného osmi rovnostrannými trojúhelníky. Jedna z bočních stěn je přerušena, aby se otvírala návštěvníkům. Pod hlavním prostorem kostela je etáž, která by měla sloužit dalším činnostem sboru a zázemí," řekl Suchomel.

Z akustických důvodů má stavba zevnitř jiný tvar než zvenčí, vypouklé a zvuk rozptylující stěny jsou z velké části duté, což umožní vložení tepelné izolace. Disk střechy se vznáší nad stěnami a prosklenou mezerou přichází do kostela světlo. Střecha není v návrhu tištěná, ale počítá s kombinací dřeva a oceli. "Budovu chceme tisknout relativně malým robotem postupně po částech," dodal Suchomel. V zahraničí se podle něj většinou pracuje s tiskárnami, které jsou větší než stavěná budova.

Fotografie

Rozhodnutí o stavbě zatím nepadlo, kostel nemá zajištěné financování, které by podle architekta muselo být založeno na využití různých zdrojů včetně podpory ze strany potenciálních donátorů. "Zapotřebí by byli mecenáši a podporovatelé jak na úrovni místní politiky, tak mezi občany a podnikateli," dodal farář Českobratrské církve evangelické v Liberci Filip Susa, kterému se líbí modernost a jednoduchost navrženého kostela.

Autor: ČTKTechnická univerzita v Liberci

Další čtení

ilustrační foto

Při požáru lakovny jeden člověk zemřel, dva jsou popálení a v kritickém stavu

Domácí
28. 4. 2025
ilustrační foto

Při akci Ukliďme Česko nasbírali lidé v rámci Vajglobraní statisíce nedopalků

Domácí
28. 4. 2025
ilustrační foto

Guru Jára zase odháčkovává ženy. Po webu, ale osobně také možné

Domácí
28. 4. 2025

Naše nejnovější vydání

TÝDENInstinktSedmičkaINTERVIEWTV BARRANDOVPŘEDPLATNÉ