Vláda amerického prezidenta Donalda Trumpa se odvolala k Nejvyššímu soudu Spojených států kvůli nařízení federální soudkyně, aby dočasně ponechala ve funkci jistého činitele, kterého chce prezident propustit. K nejvyšší soudní instanci se tak dostal první z mnoha sporů kolem kroků Trumpovy administrativy, informují americká média. Vláda svým podnětem napadá zákony, které omezují pravomoc hlavy státu propouštět šéfy nezávislých úřadů.
Kdy se nejvyšší soud, v němž jsou tři z devíti členů jmenovaní Trumpem, k věci vyjádří, nebylo ihned jasné. Podle deníku The New York Times (NYT) se ale rozhodnutí očekává v nejbližších dnech.
Trump na začátku svého druhého funkčního období razí maximalistické pojetí prezidentských pravomocí, což se projevuje i snahou hromadně a bez vysvětlení propouštět činitele z různých vysokých pozic. Čistky se dotkly také Hamptona Dellingera, který vede Úřad zvláštního žalobce (OSC) a dohlíží tak na ochranu whistleblowerů nebo dodržování etických předpisů pro veřejné činitele. Bílý dům mu tento měsíc ve vzkaze o jedné větě sdělil, že končí, přičemž podle zákona může prezident šéfa OSC odvolat jen za neefektivní výkon funkce nebo hrubé kázeňské prohřešky.
Dellinger se kvůli tom obrátil na soud a soudkyně Amy Bermanová Jacksonová minulý týden vydala předběžné nařízení, aby ve své funkci do konce měsíce zůstal. Tříčlenný panel odvolacího soudu pak v sobotu večer poměrem dvou hlasů ku jednomu odmítl žádost vlády o urychlené zablokování příkazu, načež se Trumpova administrativa obrátila na nejvyšší soud.
"Tento soud by neměl nižším soudům dovolit brát si výkonnou moc tím, že diktují prezidentovi, jak dlouho musí proti své vůli nadále zaměstnávat šéfa jistého úřadu," píše se ve vládním podnětu. Ponechání Dellingera ve funkci podle něj nenávratně poškozuje schopnost Trumpa řídit vládu a vyžaduje okamžitý zásah.
Kvůli Trumpovým čistkám se na soudy obrátili i další federální činitelé, kterým prezident oznámil odvolání z funkcí. Spory podle médií souvisí s precedenčním rozhodnutím nejvyššího soudu, které téměř před sto lety potvrdilo možnost Kongresu omezovat prezidenta v propouštění šéfů některých složek vlády. Podle webu Politico nicméně soud v posledních letech daný precedens zúžil a někteří experti se domnívají, že by tak mohl učinit znovu, popřípadě dosavadní praxi zcela zvrátit.