Kazašská společnost Kazatomprom bude příštích sedm let dodávat energetické společnosti ČEZ přírodní uran. Pokryje asi třetinu potřeb pro palivové soubory, které vyrábí americká firma Westinghouse pro jadernou elektrárnu Temelín. Smlouvu podepsaly ČEZ a Kazatomprom dnes. ČTK o tom informoval mluvčí ČEZ Ladislav Kříž.
Kazatomprom je největší světový producent uranu. "Zajištění partnerství s Kazatompromem diverzifikuje naše portfolio dodavatelů a má strategický význam pro ČEZ a Českou republiku. Zajišťuje, že naše jaderné elektrárny budou mít i nadále stabilní a spolehlivý zdroj paliva, což je zásadní pro splnění našich energetických potřeb a realizaci našeho plánu dekarbonizace do roku 2030," uvedl ředitel divize jaderné energetiky ČEZ Bohdan Zronek.
Kazachstán produkuje více než 40 procent světového uranu a hlavní provozovatelé jaderných elektráren jej považují za důležitého dodavatele. Kazatomprom nedávno podepsal dlouhodobou smlouvu o dodávkách do Číny. S jeho akciemi se od roku 2019 obchoduje na londýnské burze, 75 procent akcií ve firmě vlastní stát. Uran těží v Kazachstánu jak samostatně, tak prostřednictvím společných podniků.
"S touto novou smlouvou Kazatomprom pokračuje v rozšiřování své přítomnosti na evropském trhu a ve své strategii diverzifikace prodejního portfolia," uvedl obchodní ředitel Kazatompromu Vladislav Baiguzhin k dohodě s ČEZ. "Toto je další důležitý milník v naší misi stát se preferovaným partnerem pro globální jaderný průmysl," dodal.
V listopadu loňského roku ČEZ oznámil, že obohacený uran pro české jaderné elektrárny bude minimálně do poloviny 30. let dál dodávat britská společnost Urenco. Dalším dodavatelem obohaceného uranu pro tuzemské elektrárny je francouzská firma Orano.
Česko má jaderné elektrárny v Temelíně a v Dukovanech, celkově se na spotřebě elektřiny v ČR podílí zhruba 40 procenty. V Temelíně jsou dva bloky, každý o výkonu přibližně 1000 megawattů (MW). V Dukovanech fungují čtyři jaderné reaktory, z nichž má každý výkon 510 MW.