Sněmovnu čeká rozhodování o úpravě pravomoci obcí posunout dobu nočního klidu. Zastupitelstva by podle poslanecké novely k rozšíření pravomocí společenství obcí nově mohla stanovit začátek nočního klidu v období od června do konce září na půlnoc o nocích z pátků na sobotu, ze sobot na neděle a o nocích před státními svátky.
Skupina poslanců ANO a ODS v čele s Ivanou Mádlovou (ANO) navrhla v úterním druhém čtení zachování současného stavu. Ve výboru pro veřejnou správu tento pozměňovací návrh většinovou podporu nezískal.
Mádlová označila nově navrhovanou úpravu za bezbřehou, byť se má v případě posunutí začátku nočního klidu posunovat i jeho ranní konec. Každý víkend bude podle ní možné pořádat hudební produkce nebo zábavy. "Je to po dobu čtyř měsíců naprosto nesmyslné," míní Rudolf Salvetr (ODS). Současný stav je podle něho dostačující. "My to nadále necháváme na obcích," oponoval ministr vnitra Vít Rakušan (STAN).
Dobu nočního klidu zákon vymezuje od 22 hodin do 6 hodin ráno. Obec nyní může obecně závaznou vyhláškou stanovit jen výjimečné případy, zejména slavnosti nebo obdobné společenské nebo rodinné akce, při nichž je tato doba kratší nebo se nemusí dodržovat. Nově navrhovaná úprava i takovou pravomoc obcím v pozměněné podobě zachovává, škrtá rodinné akce.
Návrh zákona dává obcím nové pravomoci. Třeba společné „četníky“
Společenství obcí by podle novely mohlo založit například společnou obecní policii. Mohlo by se stát kontaktním místem veřejné správy CzechPoint, platformou při plánování veřejné dopravy a pořizování společného plánu dopravní obslužnosti území nebo by se mohlo zapojit i do zajišťování veřejného opatrovnictví. Předloha předpokládá, že by kvůli tomu vznikly kanceláře společenství obcí jako obdoby obecních úřadů.
Společenství obcí je dosud koncipováno jako dobrovolný svazek obcí svého druhu. Může vypomáhat členským obcím při zajišťování správních činností včetně přenesené působnosti pomocí sdíleného, tedy takzvaného létajícího úředníka. Společenství by mohlo podle pozměňovacího návrhu správního výboru získat akreditaci pro vzdělávání úředníků, pravomoci v regionálním rozvoji a v místním plánování i ve správě místních poplatků.
Podporu získaly ve výboru i některé další úpravy. Patří k nim přenesení souhlasu s odvoláním tajemníků krajských úřadů a pražského magistrátu z ministra vnitra na ministerstvo vnitra a možnost přenosu veřejného opatrovnictví na jinou obec prostřednictvím veřejnoprávní smlouvy.
ANO je proti financování společenství obcí
Poslanci ANO Zuzana Ožanová a Robert Stržínek chtějí v novele zrušit ustanovení o státních příspěvcích pro společenství obcí na výkon státní správy a na činnost. Předloha podle nich nezaručuje to, že by stát nedával státní příspěvek na stejné činnosti obci i společenství. Stát by podle dvojice poslanců navíc mohl dávat společenství obcí peníze bez omezení a pravidel nad rámec rozpočtového určení daní.
Podmínkami pro vznik společenství obcí se zabývá pozměňovací návrh Lucie Potůčkové, Tomáše Dubského a Elišky Olšákové (všichni STAN). Svazek může nyní založit nejméně 15 obcí. Poslanci STAN chtějí přidat další možnost, kdy by postačilo deset obcí, které by ale musely mít dohromady aspoň 12 000 obyvatel.
Salvetr, Věra Kovářová (STAN) a Jiří Slavík (KDU-ČSL) navrhli doplnění novely o úpravu okruhu lidí, kteří jsou oprávněni zpracovávat požárně bezpečnostního řešení některých kategorií staveb. Piráti chtějí uzákonit poplatky provozovatelů větrných elektráren do obecních rozpočtů, což by mělo motivovat obce k povolování těchto výroben elektřiny. Lidovec Šimon Heller prosazuje také prostřednictvím novely o obcích zvýšení rodičovského příspěvku v případě narození dvojčat a vícerčat. Pozměňovací návrh před tím podal i k novelám zákonů o zdravotních službách a o cestovním ruchu.