Jeden z nejdůležitějších vynálezů v historii filmu si před 130 lety, 13. února 1895, patentovali bratři Auguste a Louis Lumierové. Světu sice nepřinesli pohyblivé obrázky jako takové, jejich přístroj nazvaný kinematograf ale dokázal pracovat nejefektivněji. Kombinoval v sobě snímací kameru, kopírku filmů i projektor, navíc byl snadno přenosný. Lidem se díky němu otevřela možnost sledovat veřejné filmové představení na podobném principu, jak ho známe dnes.
Kinematografu bratří Lumierů předcházela řada vynálezů. Už v roce 1891 William Kennedy Laurie Dickson zkonstruoval v laboratoři Thomase Alva Edisona kinetograf a kinetoskop, první přístroje pro záznam a prohlížení pohyblivých obrázků. Kinetoskop ale umožňoval sledovat film pouze jednomu divákovi, a tak se nerozšířil. Následující rok si Francouz Léon Bouly nechal patentovat zařízení zvané kinematograf, podobné pozdějšímu přístroji bratrů Lumierových. V roce 1894 ale neměl na poplatek za patent, a tak jej koupili oni.
Pár týdnů po obdržení patentu Lumierové - jejichž rodina vlastnila významnou továrnu na fotografickou techniku v Lyonu - uspořádali první neveřejné promítání, které se uskutečnilo 22. března 1895 v Paříži na akci pořádané Sdružením pro podporu národního průmyslu. Promítal se zde jejich první film, 46 sekund dlouhý odchod dělníků z továrny, který natočil Louis Lumiere. Větší ohlas mělo veřejné promítání 28. prosince téhož roku v Grand Café na pařížském bulváru Kapucínů, kde předvedli desítku zhruba padesátisekundových snímků, které dokumentovaly každodenní život Francouzů.
Lumierové brzy expandovali i za hranice Francie a poslali své kameramany natáčet po celém světě. Zachytli například korunovaci posledního ruského cara Mikuláše II. v květnu 1896. Vynález kinematografu měl mnohem větší význam, než mu bratři Lumierové tehdy přisuzovali. Viděli v něm totiž především nástroj pro vědeckou oblast, který se nemá kam posouvat. Se záběry příliš neexperimentovali a jejich filmy působily spíše jako rozpohybované fotografie.
Potenciál filmu odhalil až George Mélies , který byl jedním z účastníků prvního veřejného promítání. Ten posunul kinematografii dál i prvními filmovými triky. Lumierové v roce 1900 rozvíjející filmový průmysl opustili, a dalšího vývoje kinematografie se tak ujali jiní.