Konec s kupčením evropských „zlatých“ pasů. Malta je prodávala za 25 milionů

Zahraničí
29. 4. 2025 12:03

Soudní dvůr Evropské unie rozhodl, že Malta musí ukončit svůj program takzvaných zlatých pasů, který umožňuje bohatým cizincům koupit si maltské občanství. Podle soudu udělování pasů odměnou za milionové investice je v rozporu s právem Evropské unie.

Program nabízí na Maltě pasy movitým cizincům výměnou za investici v objemu přibližně jednoho milionu eur (přibližně 25 milionů korun). S maltským pasem pak cizinci získávají právo žít a pracovat v jakékoli zemi Evropské unie. Evropská komise kvůli tomu Maltu v roce 2022 zažalovala.

Maltská vláda podle místních médií v reakci uvedla, že verdikt studuje, aby systém udělování občanství za investice "dala do souladu" s tímto rozsudkem.

Maltský premiér Robert Abela systém i po vynesení verdiktu soudu hájil s tím, že byl vytvořen ve prospěch místních obyvatel. Vláda z něj získala asi 1,5 miliardy eur (asi 37,5 miliardy korun) a tyto peníze šly podle Abely na podporu zaměstnanosti, malého a středního podnikání a lidí nemocných a zranitelných. "Budeme respektovat rozhodnutí soudu a zároveň a okamžitě zajistíme rámec, který bude v souladu s rozsudkem," napsal Abela na facebooku.

Bývalý maltský premiér Joseph Muscat, který předsedal vládě v době zavedení programu zlatých pasů před 11 lety, verdikt unijního soudu označil za politický. Vyjádřil naději, že program nebude zrušen, ale jen upraven. Muscat také poukázal na to, že podobný program oznámil nedávno americký prezident Donald Trump. "Těm, kteří kážou o etice, vzkazuji, že mnohem radši budu lákat investice tímto programem, než utrácením za zbraně, jako to dělají oni," napsal Muscat na síti X.

Verdikt unijního soud naopak přivítala Maira Martiniová z organizace Transparency International, podle níž mnoho případů udělení zlatých pasů ukázalo, že EU se jimi stává "bezpečným přístavem pro podezřelá individua".

Malta porušuje vzájemnou důvěru

Unijní soud ve svém verdiktu uvedl, že ačkoli si členské státy mohou určit, jak budou udělovat nebo odebírat státní příslušnost, maltský systém narušuje princip vzájemné důvěry mezi zeměmi, na kterém je společný prostor založen.

"Členský stát nemůže udělit svou státní příslušnost - a tím i evropské občanství - výměnou za předem stanovené platby či investice, protože to v podstatě znamená, že se získání státní příslušnosti stane pouhou obchodní transakcí," uvedl soud. Malta systém zlatých pasů opakovaně hájila tím, že unijní právo neporušuje. Po ruské invazi na Ukrajinu země program pozastavila pro ruské a běloruské občany, pro ostatní národnosti dál funguje.

Podle serveru The Times of Malta dostalo maltské občanství od roku 2014, kdy byl program spuštěn, přes tisíc cizinců, včetně Rusů, Číňanů či obyvatel zemí Blízkého východu. Program udělování pasů za investici měl dříve i Kypr, jehož vláda rovněž čelila kritice Bruselu a v roce 2020 ho zastavila. Dnešní verdikt unijního soudu je pro Maltu závazný a v případě jeho neplnění jí hrozí pokuta.

Autor: ČTK, David GarkischFreepik

Další čtení

Volodymyr Zelenskyj

Zelenskyj: Pozor! Rusko v létě něco chystá v Bělorusku. Bude tam „cvičení“

Zahraničí
29. 4. 2025
ilustrační foto

Organizovaný zločin rekrutuje mladé na internetu. Může se to stát i v Česku

Zahraničí
29. 4. 2025

V ordinaci v Polsku ubodal pacient lékaře. Nebyl spokojený s léčbou

Zahraničí
29. 4. 2025

Naše nejnovější vydání

TÝDENInstinktSedmičkaINTERVIEWTV BARRANDOVPŘEDPLATNÉ