Konfederace politických vězňů kritizuje zavedení trestného činu neoprávněné činnosti pro cizí moc, který do zákona o prodlužování dočasné ochrany pro uprchlíky z Ukrajiny připojila Sněmovna.
Předpis aktuálně projednává Senát, ustanovení kritizují někteří členové horní komory či opoziční poslanci. Podle konfederace znění nového paragrafu trestního zákoníku nebezpečně připomíná trestný čin podvracení republiky zavedený po komunistickém převratu v minulém století. Senátory vyzývá, aby schválení ustanovení nedovolili.
Trestný čin má spočívat v činnosti pro cizí moc na území Česka s úmyslem ohrozit nebo poškodit ústavní zřízení, svrchovanost, územní celistvost, obranu nebo bezpečnost České republiky, případně obranu či bezpečnost mezinárodní organizace, k ochraně jejíchž zájmů se ČR zavázala. Za takovou činnost by mělo v základní sazbě hrozit až pětileté vězení.
Sporné ustanovení je podle kritiků formulováno příliš obecně a je zneužitelné. Navíc s novelou přímo nesouvisí, a je podle nich proto ústavně nepřípustným přílepkem. Znepokojení z rozhodnutí Sněmovny, ale i z toho, že jde o přílepek, zmiňuje i Konfederace politických vězňů. "K tomuto stanovisku nás vedou tragické historické události z období vlády komunistického režimu v Československu," uvedlo předsednictvo konfederace.
Konfederace uvedla, že po komunistickém převratu byli lidé na základě účelově přijatého zákona popravováni, mučení a vězněni. Pod vágní paragraf o podvracení republiky šlo podle organizace zařadit prakticky cokoli. "Paragrafované znění zákona znění komunistického zákona nebezpečně připomíná," tvrdí konfederace. Obává se možné zneužitelnosti nové právní úpravy a vyzývá senátory, aby ji nepodpořili. "Domníváme se, že ve stávající platné trestněprávní legislativě existuje dostatečná ochrana naší demokracie," míní.
Paragraf vadí také opozičním poslancům, předseda ANO Andrej Babiš ho nedávno v komentáři pro portál iDNES.cz označil za "nejbrutálnějším útok na svobodu slova a demokracii od listopadu 1989" a otevření cesty k systematické perzekuci nepohodlných názorů. Vicepremiér Vít Rakušan (STAN) reagoval vysvětlením, že novela má pouze posílit možnosti policie účinně stíhat prokazatelnou a úmyslnou špionáž. "Dosud totiž řada zdokumentovaných případů špionáže nemohla být potrestána, protože legislativa umožňovala postih pouze při vyzrazení zákonem definovaných utajovaných informací," uvedl.
Zastánci změny také připomínají, že nový trestný čin je součástí řádně připravené reformy trestního zákoníku. "Proč by s něčím takovým měl mít problém kdokoliv, komu zájmy Česka a bezpečnost jeho obyvatel leží na srdci, to mi hlava nebere. Zejména po smutných zkušenostech s výbuchy ve vrbětických muničních skladech," uvedl Rakušan na síti X.
Bezpečnostní informační služba (BIS) v prosinci na síti X napsala, že ustanovení nijak nemění pravomoci zpravodajských služeb. "Nechceme-li čelit agresivnímu chování zpravodajských služeb cizích států na našem území se svázanýma rukama, pak musíme mít nástroje, jak zajistit bezpečí našich občanů. Zásadní je, že vše, co novela upravuje, bude řešeno orgány činnými v trestním řízení, kdy bude mít konečné slovo nezávislý soud," uvedla kontrarozvědka.