Konžská demokratická republika podala ve Francii a Belgii žalobu na dceřiné firmy americké technologické společnosti Apple. Obviňuje je z toho, že používají nerostné suroviny z konfliktních oblastí na východě Konga. Informovala o tom stanice BBC.
Apple nese podle právníků zastupujících Kongo spoluvinu na zločinech, které páchají ozbrojení povstalci. Ti kontrolují některé z dolů na východě země.
Úřady ve Francii a Belgii nyní budou přezkoumávat to, zda právníci předložili dostatek důkazů k tomu, aby případ postoupil dále.
V prohlášení právníků stojí, že dodavatelský řetězec Applu využívá "krví potřísněné minerály". Konkrétně jde o kovy, jako jsou cín, tantal a wolfram těžené v Kongu několika společnostmi a ozbrojenými skupinami. Suroviny se poté pašují přes Rwandu, Ugandu a Burundi a dále se jejich původ "propere prostřednictvím mezinárodních dodavatelských řetězců".
"Tyto aktivity podněcují kruh násilí a konfliktů tím, že financují ozbrojené a teroristické skupiny a přispívají k nucené dětské práci a ničení životního prostředí," uvedli právníci.
Apple nařčení odmítá. Na své dodavatele prý klade "nejvyšší nároky v odvětví", uvedla firma. "Když v průběhu roku začal konflikt v regionu eskalovat, informovali jsme naše dodavatele, že jejich tavírny a rafinérie nesmějí zpracovávat cín, tantal, wolfram a zlato z Konga a Rwandy," řekl mluvčí Applu stanici BBC.
Kongo od 90. let sužuje násilí, především na neklidném východě, kde nesčetné ozbrojené skupiny, z nichž některé podporuje sousední Rwanda, bojují o národní identitu, etnickou příslušnost a zdroje. Povstalci na východě země na konci září také upevnili moc nad doly, kde se těží strategický nerost koltan. Ten je důležitý pro výrobu chytrých telefonů a dalších zařízení.
Rwanda už v minulosti označila právní kroky konžské vlády za mediální senzaci a popřela, že by sama prodávala některé z minerálů pocházejících z Konga Applu.