Korejci sesadili prezidenta. Neoblíbený, kradl a zkusil to se stanným právem

Zahraničí
4. 4. 2025 12:30
Jižní Korea - ilustrační foto
Jižní Korea - ilustrační foto

Jihokorejský ústavní soud v pátek odvolal z funkce prezidenta Jun Sok-jola. Už v prosinci ho přitom parlament zbavil pravomocí kvůli vyhlášení stanného práva. Zatímco prezidentův právník označil rozhodnutí za zpolitizované, opozice po rozsudku hovoří o velkém vítězství lidu. Sám Jun se národu omluvil a vyjádřil mu poděkování za podporu. V zemi se nyní do dvou měsíců uskuteční nové prezidentské volby.

Opozice viní exprezidenta z toho, že se pokusil ovládnout zemi vyhlášením stanného práva. "Obviněný nejenže vyhlásil stanné právo, ale také porušil ústavu a zákony tím, že mobilizoval armádu a policii, aby překazil výkon zákonodárného sboru. Vzhledem k závažnému negativnímu dopadu na ústavní pořádek shledáváme, že přínosy zachování ústavy odvoláním obžalovaného z funkce daleko převyšují národní ztráty z odvolání prezidenta," zdůvodnil rozsudek předseda soudu Mun Hjong-be.

Na verdiktu, který byl vysílán živě, se shodlo všech osm ústavních soudců. Rozhodnutí začalo platit okamžitě a země se nyní připravuje na předčasné volby, které se mají podle zákonů konat do 60 dní, napsala agentura Jonhap.

Odvolaný prezident se omluvil lidu

Exprezident Jun Sok-jol poslal veřejnosti vzkaz. "Hluboce lituji, že jsem nemohl splnit vaše naděje a očekávání. Sloužit našemu národu pro mě bylo největší ctí v životě. Jsem vám upřímně vděčný za vaši neochvějnou podporu a povzbuzení, i když se mi nedařilo," citovala Jonhap Junovo prohlášení.

Exprezident se závěrečného stání osobně neúčastnil kvůli obavám o veřejný pořádek a bezpečnost, sdělil jeho právní tým. Prezidentská kancelář po vyhlášení rozsudku svěsila vlajky na půl žerdi.

Rozhodnutí soudu považuje za "naprosto nepochopitelné" a "čistě politické rozhodnutí" jeden z Junových právníků, uvedla AP. Vládnoucí Strana lidové moci (PPP), za niž Jun kandidoval ve volbách, naopak rozhodnutí přijímá "s pokorou" a bude spolupracovat s úřadujícím prezidentem na stabilizaci země.

Tisíce lidí v ulicích jásají, další tisíce pláčou

Stoupenci opozice propukli v ulicích Soulu v jásot a tisíce z nich se vydaly na oslavný pochod metropolí. Opoziční politici označili rozhodnutí soudců podle Jonhapu za "velké vítězství pro lid".

Naopak před exprezidentovým sídlem dávaly další tisíce lidí hlasitě najevo, že se s rozsudkem nehodlají smířit, a plakaly. "Rozhodně se tím nenecháme otřást! Každý, kdo tento rozsudek přijme a zúčastní se předčasných prezidentských voleb, je náš nepřítel," hlásal podle AP jeden z Junových stoupenců.

Země se před volbami chystá i na provokace KLDR

Jihokorejská metropole byla připravena i na možné nepokoje či střety příznivců a odpůrců odvolaného prezidenta. Úřady kromě vyhlášení nejvyššího stavu nouze do pohotovosti povolaly přes 10 000 policistů, napsala agentura Jonhap. Ti již podle Reuters zadrželi nejméně jednoho protestujícího, který rozbil okno policejního autobusu. Větší násilnosti nebyly hlášeny.

Polarizovanou Jižní Koreu nyní čekají dva měsíce volební kampaně v atmosféře ekonomické nejistoty kolem cel uvalených na téměř celý svět americkým prezidentem Donaldem Trumpem, který vůči asijskému spojenci USA oznámil 25procentní cla.

Až do voleb nové hlavy státu povede zemi jako úřadující prezident současný premiér Han Duk-so, který podle Jonhapu vyzval nejvyšší bezpečnostní představitele, aby se připravili na případné provokace ze strany Severní Koreje.

Japonsko už ujistilo souseda o spolupráci a podpoře

"Bez ohledu na výsledek nových voleb v Jižní Koreji bude spolupráce mezi oběma zeměmi hlavní prioritou Tokia," citoval Reuters japonského premiéra Šigerua Išibu.

Jun 3. prosince uvrhl zemi do politické krize, když vyhlásil stanné právo a obvinil při tom opozici ze sympatií vůči Severní Koreji a z protistátní činnosti, která podle něj paralyzuje vládu. Jen několik hodin poté se však proti prezidentovu kroku postavil parlament a výjimečný režim nakonec zrušila vláda. Opozicí ovládaný parlament Juna 14. prosince zbavil prezidentských pravomocí a na jeho odvolání se muselo shodnout minimálně šest ústavních soudců.

Autor: ČTK, David GarkischFoto: Pixabay

Další čtení

Ruský útok na Kryvyj Rih si vyžádal nejméně 16 životů, přes 50 zraněných

Zahraničí
4. 4. 2025

Lipavský je maximálně skeptický k ruskému přístupu k jednání o příměří

Zahraničí
4. 4. 2025

Grónsko podle Rubia nechce být částí Dánska, USA jsou připraveny k partnerství

Zahraničí
4. 4. 2025

Naše nejnovější vydání

TÝDENInstinktSedmičkaINTERVIEWTV BARRANDOVPŘEDPLATNÉ