Francouzský deník Le Monde patří k tamní každodennosti podobně jako bageta, máslový loupáček a pařížské kavárenské terasy. Už 80 let oslovuje svými analýzami a komentáři vzdělané Francouze a frankofily po celém světě, poprvé vyšel 18. prosince 1944.
A v ČR se o tomto významném proevropsky liberálně orientovaném listu v posledních letech mluvilo především v souvislosti s českým miliardářem Danielem Křetínským, který zde v roce 2018 koupil menšinový podíl a loni ho prodal.
Otevřít Le Monde cestou z práce nebo před večeří patřilo po desetiletí k nepsané zvyklosti francouzských vzdělanců, intelektuálů a inteligence vůbec. V Paříži a velkých městech Francie se na novinových stáncích objevuje odpoledne a v podvečer s datem následujícího dne. Tiskne se denně s výjimkou neděle.
Deník Le Monde založil na žádost vůdce francouzského odporu za druhé světové války Charlese de Gaulla francouzský novinář Hubert Beuve-Méry, který mimo jiné v letech 1928 až 1939 pracoval jako ředitel právnické a ekonomické sekce Francouzského institutu v Praze. Le Monde tehdy vznikl na troskách listu Le Temps, který byl během německé okupace Francie obviňován ze spolupráce s nacistickým režimem. Beuve-Méry stál v čele listu až do roku 1969.
Po ekonomické krizi v roce 2008 se Le Monde dostal do finančních potíží a po dlouhých peripetiích s odprodejem jej získala trojice bankéřů - Xavier Niel, Matthieu Pigasse a Pierre Bergé - a z dramatické situace jej vytáhla. Ve společnosti Société Editrice du Monde, vydávající mimo jiné i deník Le Monde, však ani jeden z nich nedržel kontrolní podíl. Největší část akcií (25 procent) totiž vlastnila takzvaná Pôle d’indépendance, skupina složená ze zaměstnanců a přátel deníku. Zbylých 75 procent bylo rozděleno takto - po 20 procentech drželi Niel, Pigasse a Bergé a 15 procent španělská společnost Prisa vydávající deník El País.
Jméno českého podnikatele Daniela Křetínského se v souvislosti s listem Le Monde začalo skloňovat v roce 2018. V říjnu tohoto roku prodal bankéř Matthieu Pigasse nečekaně Křetínskému svůj podíl 49 procent v holdingu Le Nouveau Monde (LNM), skrze který Pigasse kontroloval svůj podíl v Le Monde libre. Pozorovatelé a novináři listu pak vyjadřovali obavy z českého miliardáře a jeho rostoucí pozice ve francouzských médiích v tom smyslu, že by se mohl pokusit využít přímé nebo nepřímé kontroly nad listem Le Monde. Tyto obavy vyústily ve snahu zabránit Křetínskému ve zvýšení podílu. Loni v září získala podíl Křetínského v listu Le Monde společnost NJJ Presse telekomunikačního magnáta Xaviera Niela.
Le Monde je v současnosti nejčtenější celostátní placený deník ve Francii, v roce 2021 měl 2,44 milionu čtenářů a 500.000 odběratelů. Vydává ho společnost Groupe Le Monde, kterou ze 72,5 procent vlastní holdingová společnost Le Monde libre a z 25,4 procent takzvaná Pôle d’Indépendance, což je nezávislé sdružení, které zastupuje novináře, zaměstnance a skupinu čtenářů.