Le Penová odsouzena. Do politiky nesmí, namísto vězení dostane náramek

Zahraničí
31. 3. 2025 15:30
ilustrační foto
ilustrační foto

Francouzský soud dnes uznal krajně pravicovou političku Marine Le Penovou vinnou ze zpronevěry prostředků Evropského parlamentu (EP). Následně jí s okamžitou platností zakázal ucházet se na pět let o volené veřejné funkce a odsoudil ji ke čtyřem rokům odnětí svobody, z toho dvou podmíněně. Nemá jít do vězení, neboť zbylé dva roky si má odpykat s elektronickým náramkem. Politička vinu odmítá, podle svého advokáta se odvolá.

Prokuratura obvinila Le Penovou a asi dvě desítky dalších lidí z toho, že mezi lety 2004 a 2016 platili zaměstnance své strany Národní sdružení (RN) penězi, které byly určeny na financování asistentů v Evropském parlamentu (EP). Soud dnes spolu s Le Penovou uznal vinnými také osm dalších členů strany a 12 parlamentních asistentů ze zpronevěry evropských fondů. Soud odhadl, že celková škoda dosáhla 2,9 milionu eur (necelých 73 milionů korun).

Do prezidentských voleb už Le Penová asi nezasáhne

Obžaloba požadovala pro šestapadesátiletou Le Penovou, jež stojí v čele parlamentní skupiny Národního sdružení, které léta také vedla, vězení a pětiletý zákaz týkající se veřejných funkcí. Nadcházející prezidentské volby jsou v plánu za dva roky a Le Penová, která už v minulosti na prezidentku Francie kandidovala neúspěšně třikrát, dříve uvedla, že se o úřad hlavy státu hodlá opět a naposledy ucházet. Podle agentury Reuters politička nyní v průzkumech pro nadcházející prezidentské volby vede.

Prokuratura žádala, aby zákaz výkonu volených funkcí nabyl účinnosti okamžitě po rozsudku, tedy i v případě, že se Le Penová odvolá. Verdikt ji ale zároveň nezbavuje současného mandátu ve francouzském parlamentu. Kromě pětiletého zákazu týkajícího se volených funkcí a odnětí svobody požadovali státní zástupci pro Le Penovou i pokutu 300.000 eur (asi 7,5 milionu Kč). Soud ji vyměřil pokutu ve výši 100.000 eur.

Le Penová se odvolá, uvedl dnes její advokát Rodolphe Bosselut. Trest odnětí svobody a pokuta nebudou uplatněny, dokud se nevyčerpají všechny možnosti odvolání, píše Reuters. Pětiletý zákaz ucházet se o veřejné funkce ale začíná platit okamžitě a podle této agentury bude moci být zrušen pouze v případě, že soudy před volbami vyhoví odvolání. Ta ve Francii mohou trvat měsíce nebo i roky.

Le Penová si ani nevyslechla celý rozsudek a odešla

Le Penová po příjezdu k soudu podle agentury Reuters s novináři nemluvila. Už dříve prokurátory obvinila z toho, že usilují o její politickou smrt. "Soudci rozhodují o životě a smrti našeho hnutí," řekla politička nedělníku La Tribune Dimanche. Obžalovaní tvrdili, že peníze byly použity oprávněně. Le Penová seděla během čtení rozsudku v první řadě a na výraz nesouhlasu mírně kroutila hlavou. Ze soudní síně pak odešla ještě před celkovým vynesením trestu.

Soudkyně Bénédicte de Perthuisová uvedla, že Le Penová figurovala v centru systému, který strana zavedla s cílem využívat fondy EU k platům zaměstnanců politického uskupení sídlícího ve Francii. Vyšetřování podle soudkyně ukázalo, že se nejednalo o administrativní chyby, ale o zpronevěru v rámci systému zavedeného ke snížení nákladů strany.

Spravedlnost je spravedlnost

Le Penová zatím verdikt nekomentovala, večer by měla podle AFP poskytnout interview stanici TF1. Současný lídr Národního sdružení Jordan Bardella rozsudek nad Le Penovou odsoudil. "Není to jen Marine Le Penová, kdo byl nespravedlivě odsouzen: byla popravena francouzská demokracie," napsal na síti X politik, který se nyní nejspíše stane kandidátem strany do prezidentských voleb v roce 2027. Neteř Le Penové a krajně pravicová politička Marion Maréchalová podle Reuters řekla, že jediný důvod, proč byla Le Penová odsouzena, je to, že byla na cestě k vítězství.

Předsedkyně francouzských zelených Marine Tondelierová naopak uvedla, že Le Penová si musí odpykat svůj trest, je podle ní jako každý jiný člověk. "Spravedlnost je spravedlnost. Paní Le Penová je politička, která požaduje tvrdé soudnictví. Repektujte tedy soudní systém," uvedl šéf komunistů Fabien Roussel.

Marine Le Penová se postavila do čela krajně pravicové strany, která tehdy ještě nesla název Národní fronta (FN) v roce 2011, kdy ji převzala od svého otce Jeana-Marii Le Pena, jenž byl obviňován z rasistických a antisemitských komentářů. Jeho dcera uskupení přejmenovala na Národní sdružení a podnikla kroky k tomu, aby setřásla kontroverzní dědictví otce a strana byla přijatelná pro širší spektrum voličů. V současné době je RN největší stranou ve francouzském parlamentu, přičemž zůstává v opozici. Od roku 2022 je předsedou strany Bardella.

Autor: ČTK, David GarkischFoto: Pexels

Další čtení

USA oznámily posílení svého letectva na Blízkém východě

Zahraničí
2. 4. 2025

Vulkán nedaleko Reykjavíku chrlí lávu, oblast zasáhlo zemětřesení 5,6 stupně

Zahraničí
1. 4. 2025

Noc na dnešek byla letos první bez ruských dronů, píší ukrajinská média

Zahraničí
1. 4. 2025

Naše nejnovější vydání

TÝDENInstinktSedmičkaINTERVIEWTV BARRANDOVPŘEDPLATNÉ