Nemocnice v Liberci umožní tento pátek zájemcům nahlédnout do běžně nepřístupných laboratoří klinické biochemie. Studenty tak chce nalákat ke studii oboru diplomovaný zdravotní laborant a veřejnosti představit svoji novou mobilní aplikaci mZdraví, která nabízí pacientům přístup k výsledkům jejich vyšetření v nemocnici. Vrchní laborantka oddělení klinické biochemie Naďa Buriánová míní, že vábničkou pro veřejnost by mohlo být bezplatné vyšetření hladiny vitamínu D.
"Což je v podstatě velmi lukrativní nabídka, protože to vyšetření je velmi drahé na to, aby si to člověk zaplatil sám. A rozhodně nemůže čekat, že mu ho objedná praktický lékař, pokud nemá nějaké příznaky," uvedla Buriánová. Hladina vitamínu D je důležitá pro vitalitu člověka a jeho nedostatek je spojován se zvýšeným rizikem pro vznik řady onemocnění. "Hladina tohoto vitaminu se snižuje v zimním období, kdy nám chybí sluníčko," dodala zdravotnická laborantka.
Při páteční akci si budou moci příchozí nejen nechat vyšetřit hladinu tohoto takzvaného slunečního vitamínu, ale prohlédnout i proces analýzy krve od jejího odebrání až po výsledky. "Máme tady asi 40 analyzátorů," uvedla Buriánová. Denně na oddělení analyzují krevní vzorky od 1200 až 1300 pacientů z celého kraje.
Zatímco pro veřejnost bude oddělení přístupné odpoledne, pro školy mezi 9:00 až 11:30. Studenty středních škol chce oddělení klinické biochemie motivovat k absolvování navazujícího tříletého studia oboru diplomovaný zdravotní laborant, které nabízí v Liberci zdejší zdravotnická škola. "Studijní obor pokrývá všechny odbornosti laboratoří. To znamená, že studenti se musí naučit všechno od hematologie, transfuzního lékařství, toxikologie, lékařské genetiky, mikrobiologie, patologie, histologie a klinické biochemie. Při výstupu mají portfolio vědomostí ze všech těchto odborností a potom záleží na každém jednotlivém absolventovi, který obor ho zaujal, kam chce se ubírat dál," řekla Buriánová.
Podle ní je to velmi náročné studium technického směru. "Protože dneska už je to všechno řešeno formou analyzátoru. Už to není taková ta laboratoř jak z 50. let, kdy tam byly hadičky, zkumavky, pipety a různě se to vařilo a zahřívalo. Samozřejmě některé takové metody ještě existují, ale je jich čím dál tím méně," dodala.
Mluvčí a učitelka liberecké střední a vyšší odborné zdravotnické školy Kateřina Amrichová uvedla, že studium tohoto oboru je vhodné nejen pro absolventy zdravotnických škol. "V současné době máme v řadách studentů i absolventy gymnázií a technických oborů. Pro žáky je lákavé, že mají stoprocentní uplatnitelnost a možnost si vybrat, do jakého odvětví v rámci laboratoří budou směrovat," řekla. Zájem o obor v Liberci ale zatím není moc velký, v ročníku je od deseti do 15 žáků, i proto škola obor otevírá jen jednou za dva roky. "V podstatě jsme rádi za každého žáka. Určitě se do toho promítá i náročnost toho studia," dodala Amrichová.