Liberecký soud uznal Půtu částečně vinným v korupční kauze, hejtman se odvolal

Domácí
5. 2. 2025 20:10
Aktualizováno: 5. 2. 2025 21:41

Roční podmíněný trest s dvouletou zkušební lhůtou a peněžitý trest 50.000 Kč dnes uložil Krajský soud v Liberci libereckému hejtmanovi Martinu Půtovi (Starostové pro Liberecký kraj) v korupční kauze, která se táhne přes deset let. Půty se týkala jen menší část kauzy. Soud ho uznal částečně vinným. Odsouzen byl za to, že formou protislužby přijal úplatek 30.000 korun a jednal ve prospěch svého známého. V hlavní části kauzy související s rekonstrukcí kostela z evropských peněz soud považuje za neprokázané, že by Půtu upláceli pracovníci Metrostavu 800.000 korunami. Soud shledal vinu u všech dalších obžalovaných - osmi lidí a pěti firem včetně Metrostavu. Potrestal je od podmínek po sedm let vězení.

Půta se odvolal, tvrdí, že nic nezákonného neudělal. Jestli po dnešním nepravomocném rozsudku odstoupí z funkcí, nekomentoval. O dalším postupu se chce poradit se spolustraníky a rodinou. Podle STAN je rozhodnutí na Půtovi. Věří ale, že nakonec prokáže svou úplnou nevinu. Zastupitelský klub SLK po dnešním večerním jednání uvedl, že za hejtmanem plně stojí a nechce, aby odstoupil. Koaliční partner Spolu se vyjádří ve čtvrtek dopoledne. Opoziční politici hejtmana, který je i členem dozorčí rady polostátní firmy ČEZ, vyzvali k rezignaci. Kraj vede koalice Starostů se Spolu, mají 25 mandátů ze 45. Starostové v čele s Půtou loni krajské volby počtvrté vyhráli, získali 20 mandátů.

Kauza je spojená se dvěma projekty společnosti Geotermální energie pro občany (GEPO) v Liberci z let 2012 až 2014 téměř za 100 milionů korun. Obecně prospěšná společnost na ně chtěla čerpat evropské dotace, vyplaceno nebylo nic. Soudní jednání v případu začala v roce 2018 a podle obžaloby měl Půta získat úplatek 830.000 korun.

Obžaloba Půtu vinila z toho, že v roce 2013 po nástupu do funkce hejtmana přijal úplatek a zneužil pravomoc veřejného činitele v souvislosti s rekonstrukcí kostela za 65 milionů korun. Hejtman měl podle spisu jako předseda Regionální rady ROP Severovýchod zajistit zachování rekonstrukce libereckého kostela sv. Máří Magdalény v dotačním programu a změnu financování na průběžné, původně měly být evropské peníze vyplaceny až po dokončení oprav.

Podle soudu se hejtman domluvil s obžalovaným pracovníkem Metrostavu Janem Petráněm na tom, že firma zaměstná Půtova známého Jaromíra Dolanského, a hejtman na oplátku slíbil, že pomůže zajistit změnu financování problematické rekonstrukce kostela v dotačním programu na průběžné. Soudem stanovená výše úplatku 30.000 korun formou protislužby vychází z částky, kterou dostal Dolanský za práci na kostele od obžalovaného jednatele firmy GEPO, která byla majitelem této památkově chráněné budovy.

Soudce Pavel Pachner při zdůvodnění rozsudku uvedl, že Půta doplatil na přátelství s Dolanským i s pracovníky Metrostavu, upřednostnil osobní zájem nad veřejným. "Možná si ani nepřipouštěl, že vlastně tady dává přednost svým soukromým zájmům, dobrým vztahům s Metrostavem, s panem Dolanským před tím veřejným zájmem, aby byly dodrženy podmínky (přidělení dotace), které byly odhlasované předchozího roku," uvedl.

Půta na síti X uvedl, že soudce potvrdil, že nezneužil svého postavení a nepřijal zmíněné statisíce. "Jsem rád, že v hlavní části kauzy, tedy přijetí úplatku od společnosti Metrostav, soud rozhodl o zproštění, tedy o nevině. A myslím, že v tom odůvodnění jasně zaznělo, že se ta věc nestala, nemohla se stát a obžaloba pro ni neměla nikdy žádný důkaz. V druhé části jsme se na místě odvolali," řekl novinářům Půta. Podle něj nešlo o korupci. "Jsem odsouzen za to, že jsem pomáhal panu Dolanskému sehnat práci. A zásadně odmítám tvrzení soudce o tom, že bych své rozhodování jakýmkoliv způsobem spojoval s hledáním té pomoci. Vždycky jsem se rozhodoval na základě podkladů, vždycky jsem se rozhodoval na základě faktického stavu toho projektu a s jediným cílem, aby projekt byl dokončen a nebyly zneužity evropské peníze," řekl hejtman.

V korupční kauze kolem projektů GEPO dnes soud potrestal vězením pět z devíti obžalovaných. Podmínku dostali kromě hejtmana další tři obžalovaní . Vinnými soud uznal i pět firem - u dvou rozhodl o zrušení právnické osoby, jedné uložil peněžitý trest a u stavební společnosti Metrostav a její dceřiné firmy Metrostav Infrastructure upustil od potrestání s ohledem na jejich odsouzení v jiných korupčních kauzách. Podle soudce Pachnera byly tyto společnosti odsouzeny v Praze, Hradci Králové, Pardubicích za obdobnou trestnou činnost spáchanou ve stejném období. Navíc podle něj v prospěch firmy hovořilo, že na zmanipulované zakázce nebyly vyplacené žádné evropské dotace, ocenil i protikorupční opatření, která společnost od té doby zavedla. Mluvčí skupiny Metrostav Radim Mana ČTK sdělil, že dnešní rozhodnutí soudu zatím nemůže blíže komentovat a hodnotit kvůli možnému pokračování procesu.

Za hlavního strůjce trestné činnosti soud označil Petra Jirkůva, jenž byl předsedou správní rady GEPO a administrátorem zakázky na rekonstrukci kostela. Uložil mu souhrnný trest sedm let vězení za přijetí úplatku, podplácení, pokus poškozování zájmů Evropské unie, zjednání výhody při zadání veřejné zakázky a další trestné činy. Pět let vězení soud uložil za přijímání úplatku, zneužívání pravomoci veřejného činitele i pokus poškozování zájmů Evropské unie bývalému řediteli liberecké pobočky ROP Bořkovi Machatému. Podle obžaloby se podílel mimo jiné na vypracování podkladů a zpráv, aby zmanipulovaná rekonstrukce úspěšně procházela hodnocením úřadu. Za Metrostav soud potrestal jeho tehdejšího pracovníka Jana Petráně, a to čtyřmi roky vězení za podplácení i návod k pokusu zneužití pravomoci úřední osoby. Všichni tři u soudu odmítali jakoukoliv vinu. Nepodmíněné tresty soud uložil ještě dvěma obžalovaným. Oba dostali tři roky vězení, šlo o bývalou ředitelku GEPO Terezu Soukupovou a Tomáše Petráška, který s GEPO a Machatým na dotačních projektech spolupracoval.

Soud dnes také rozhodl o zrušení společností GEPO a Developer CZ, jejímž jednatelem je Jirkův. Firmě Gallos, kterou Metrostav využíval jako subdodavatele při rekonstrukci kostela, za legalizaci výnosů z trestné činnosti uložil peněžitý trest 800.000 korun.

Půta je hejtmanem od roku 2012 a od loňského června i členem dozorčí ČEZ. Předseda pirátských poslanců Jakub Michálek na síti X vyzval ministra financí Zbyňka Stanjuru (ODS), aby zajistil rezignaci či odvolání Půty z dozorčí rady ČEZ.

Autor: ČTKFoto: ČTK, Petrášek Radek

Naše nejnovější vydání

TÝDENInstinktSedmičkaINTERVIEWTV BARRANDOVPŘEDPLATNÉ