Nejvíce nominací na Českého lva, celkem 14 včetně nominace na nejlepší celovečerní film za loňský rok, má dobové drama Vlny. Film režiséra Jiřího Mádla připomíná události roku 1968, kdy Československo začala okupovat vojska Varšavské smlouvy. S 13 nominacemi následuje snímek režiséra Viktora Tauše Amerikánka inspirovaný skutečným příběhem dívky, která v době normalizace prošla ústavní péčí. Deset nominací obdržela tragikomedie o vesnické zabijačce režiséra Adama Martince Mord. Rovněž s deseti nominacemi postupuje do druhého kola hlasování minisérie platformy Voyo Metoda Markovič: Hojer v režii Pavla Soukupa, která ukazuje reálnou policejní práci v bývalém Československu. Výsledek prvního kola hlasování svých členů dnes oznámila Česká filmová a televizní akademie (ČFTA).
Ceny předají pořadatelé 8. března v pražském Rudolfinu. Slavnostním ceremoniálem 32. ročníku výročních cen Český lev provede moderátor a youtuber Karel "Kovy" Kovář.
Akademici už dříve snímek Vlny nominovali do boje o Oscara v kategorii cizojazyčných filmů. Film se dostal do užšího výběru. Vítězové 97. ročníku Oscarů budou oznámeni na tradičním ceremoniálu v Los Angeles v noci na 3. března. Snímek Vlny uspěl letos také v nominacích na Ceny české filmové kritiky. Drama zachycující práci novinářů Československého rozhlasu během politicky i společensky napjatých let 1967 až 1968 přineslo dvojí nominaci i režisérovi a scenáristovi v jedné osobě Mádlovi. Vítěze letošního ročníku vyhlásí pořadatelé 1. února.
Na dnešní tiskové konferenci ČFTA byly tradičně předány nestatutární ceny Českého lva. Cenu filmových fanoušků získal snímek Vlny, který na portálu ČSFD obdržel hodnocení nadprůměrných 88 procent. Cenu převzal herec Vojtěch Vodochodský, který je zároveň jeden z nominovaných v kategorii Nejlepší herec v hlavní roli. "Celý tým Vln si této ceny moc váží, divácké ceny jsou pro nás vlastně to nejvíc. Myslím, že je to i nějaký vzkaz české kinematografii, že diváci jsou pořád ochotní chodit do kina. Ta čísla návštěvnosti, ať jsme to my nebo Zápisník alkoholičky, jsou skvělá a diváci ocení, když je film udělaný dobře a poctivě," řekl ČTK Vodochodský.
Cenu za nejlepší filmový plakát obdrželi Jan Kadlec a Jan Poukar, autoři plakátu k filmu Amerikánka.
V prvním kole hlasování akademici hodnotili 93 filmů, televizních seriálů a minisérií, které byly uvedeny v premiéře v loňském roce. O nominacích rozhodovalo 228 filmových profesionálů z řad akademiků ČFTA.
Do závěrečného klání o sošku Českého lva postoupilo 29 titulů ve 24 statutárních kategoriích. Po pěti nominacích mají shodně minisérie Dcera národa v režii Matěje Chlupáčka a Cristiny Groșanová z produkce Canal+, film Smetana režiséra Marka Najbrta i seriál Smysl pro tumor režisérky Terezy Kopáčové z produkce České televize (ČT). Se čtyřmi nominacemi se o sošky Českého lva ucházejí seriál ČT Dobré ráno, Brno! II v režii Jana Prušinovského, dokumentární film Ještě nejsem, kým chci být režisérky Kláry Tasovské a hraný film Jiřího Havelky Zahradníkův rok. Tři nominace pak získal animovaný film Kristiny Dufkové Život k sežrání.
V kategorii nejlepší celovečerní hraný film a shodně v kategorii nejlepší režie mohou Českého lva získat filmy Amerikánka, Mord, Od marca do mája, Vlny a Zahradníkův rok.
Pořadatelé dnes oznámili také nominace na nestatutární Cenu Magnesia za nejlepší studentský film. Do pětice nominovaných filmů se probojovaly se svými snímky režisérky Marie-Magdalena Kochová (3MWh), Ema Hůlková (Ani se nenaděješ a už se jmenuješ), Greta Stocklassa (Bzukot Země), Tereza Kovandová (Humanity) a Pola Kazaková (Plevel). Ocenění pro začínající tvůrce je spojené s finanční odměnou 100.000 korun.
Organizátoři pro tento ročník cen Český lev udělali několik změn v oceňovaných kategoriích. Televizní minisérie a seriály nově sloučili do jedné kategorie a televizní filmy posuzují v rámci celovečerního hraného filmu. Zároveň rozšířili herecké kategorie, nyní samostatně hodnotí herecké výkony v seriálech a minisériích, a to v hlavních i vedlejších rolích.