Mendelova univerzita v Brně koupila a zprovoznila zařízení na zpracování gastroodpadu ze stravovacích provozů. Odpad promění v materiál, který lze potenciálně využít jako hnojivo. Zařízení stálo 1,5 milionu korun, do úpravy prostor a ventilace škola investovala dalších přibližně 100.000 korun, informovala ČTK mluvčí Mendelovy univerzity Tereza Pospíchalová.
"Zařízení zpracovává gastroodpad vysoušením, čímž se množství odpadu zredukuje o 80 až 95 procent v závislosti na složení odpadu. Zároveň s redukcí dochází k hygienizaci, čímž by výsledná hmota měla být použitelná jako hnojivo," popsala princip ředitelka správy kolejí a menz Jana Hradská.
V únoru bylo zařízení ve zkušebním provozu, od března pracuje v běžném režimu. "Stále však s firmou vychytáváme drobné problémy. Nyní řešíme uznatelnost vzniklého odpadu jako hnojivo," doplnila ředitelka. O využitelnosti hnojva škola jedná s Ústředním kontrolním a zkušebním ústavem zemědělským, který sídlí v jejím kampusu.
Menzy Mendelovy univerzity týdně vyprodukují 300 až 500 kilogramů gastroodpadu, přesné množství záleží na aktuálním jídelníčku. Kapacita nového zařízení je 100 kilogramů, jeden cyklus trvá devět až 12 hodin. Problematikou gastrodpadu a plýtváním potravinami se odborníci z univerzity zabývají dlouhodobě.