Americký ministr obrany Pete Hegseth má na paži arabsky vytetované slovo káfir, tedy nevěřící, za což sklízí kritiku od řady muslimů, kteří jej viní z islamofobie. S odvoláním na nedávno zveřejněné fotky šéfa Pentagonu o tom informoval britský deník The Guardian.
Není to přitom poprvé, co tetování ministra obrany, který je bývalým moderátorem a komentátorem stanice Fox News a veteránem Národní gardy, budí vášně.
Snímky s tetováním "káfir", což se překládá různě jako nevěřící, jinověrec či se popisuje jako označení pro nemuslima v islámských zemích, byly zveřejněny na sociálních sítích v úterý. Hegseth přitom toto tetování měl už na fotce zveřejněné na instagramu loni v červenci, poznamenal The Guardian.
Uráží i muslimy v americké armádě
Někteří uživatelé sociálních sítích ministra za toto tetování zkritizovali s tím, že by mohlo urážet muslimy a poukázali na rozmanitost americké armády. Odhaduje se, že 5000 až 6000 příslušníků amerických ozbrojených sil praktikuje islám.
"Toto není jen osobní rozhodnutí. Je to jasný symbol islamofobie ze strany člověka, který má dohled nad válkami Spojených států," uvedla americká propalestinská aktivistka působící v New Yorku Nerdeen Kiswaniová. Dodala, že výraz káfir se "stal zbraní krajně pravicových islamofobů, aby zesměšnili a očernili muslimy". "Nejde o jeho osobní přesvědčení. Jde o to, jak se tato přesvědčení promítají do politiky - jak formují vojenská rozhodnutí, programy sledování a zahraniční intervence zaměřené na muslimské země," uvedla.
Podobné tetování jako Hegseth má také bývalý lídr krajně pravicové skupiny Proud Boys Joe Biggs. "Vytetovat si na tělo arabské slovo káfir, které označuje někoho, kdo vědomě popírá nebo zamlčuje základní boží pravdy, je projevem protimuslimského nepřátelství i osobní nejistoty," řekl ředitel Rady pro americko-islámské vztahy Nihad Awad týdeníku Newsweek.
Není to přitom poprvé, co Hegsethova tetování sklízí kritiku. V minulosti se média například zaměřila na ministrova tetování s křižáckými motivy, které jsou stále oblíbenější u krajní pravice.
„Křižácká“ tetování na prsou i bicepsu
Další kontroverzní tetování má ministr hned vedle arabského na svém pravém bicepsu a je na něm napsáno latinsky "Deus vult", neboli "Bůh tomu chce", což je heslo spojené s vyhlášením křížové výpravy papežem Urbanem II. v roce 1095. Na hrudi má americký ministr obrany vytetovaný jeruzalémský kříž, známý také jako křižácký kříž, protože byl zpopularizován během křesťanských křížových výprav.
Na šéfa Pentagonu se kvůli tetováním snesla kritika v době, kdy čelí výzvám řady opozičních kongresmanů k rezignaci v souvislosti s kauzou přidání novináře do skupinového chatu amerických bezpečnostních činitelů, v němž se diskutovalo o plánovaných amerických úderech proti jemenským povstalcům. Šéfredaktor časopisu The Atlantic byl do chatu v komerční šifrované chatovací aplikaci Signal přidán nedopatřením, ze začátku předpokládal, že jde o podvod, ale když se ukázalo, že se nejedná o vtip, o konverzaci informoval. Členové Trumpovy administrativy pak v návaznosti na jeho článek incident zlehčovali.