Francouzský ministr zahraničí Jean-Noël Barrot při své dnešní návštěvě Sýrie vyzval k politickému řešení problematiky Kurdů a nové syrské vedení vybídl také ke zničení zásob chemických zbraní, jež nahromadil svržený režim diktátora Bašára Asada. Zrušení sankcí dříve uvalených na Sýrii pak bude záviset na dalším vývoji politického procesu, Evropa nicméně nebude dávat peníze na vznik islamistických institucí, prohlásila šéfka německé diplomacie Annalena Baerbocková, která se cesty rovněž účastní. Informovaly o tom agentury AFP a Reuters.
Barrot a Baerbocková dnes přicestovali na nečekanou návštěvu Sýrie. V Damašku jednali zejména s Ahmadem Šarou, šéfem hlavní syrské povstalecké aliance Haját Tahrír aš-Šám (HTS) a nyní nejmocnějším mužem v zemi. Jde o první návštěvu ministrů zahraničí ze zemí EU v Sýrii po pádu Asadova režimu z 8. prosince, návštěva se koná pod záštitou Evropské unie. Na programu měli i setkání se zástupci občanské společnosti.
"Evropa poskytne podporu, ale nebude financovat nové islamistické struktury," uvedla Baerbocková po setkání se Šarou v prezidentském paláci v Damašku. Vůdce povstalců podle ní po dlouhém rozhovoru porozuměl tomu, že do transformačního procesu a politického dialogu musejí být zahrnuty všechny etnické a náboženské skupiny a všichni občané země, zejména též ženy. "Protože víme, že zejména v tomto regionu jsou práva žen ukazatelem toho, nakolik společnost projevuje svou oddanost osobní svobodě," dodala ministryně.
Po svržení Asadova režimu se na severu Sýrie rozhořely boje mezi protureckou Syrskou národní armádou a koalicí Syrské demokratické síly (SDF), která ovládá rozsáhlá území na severovýchodě Sýrie a v jejichž čele stojí kurdské milice YPG. Turecko považuje YPG za teroristickou organizaci a odnož separatistické Kurdské strany pracujících (PKK). Noví vládci Sýrie dali najevo, že mají v úmyslu rozpustit všechny ozbrojené skupiny a začlenit je do nově se formující syrské armády.
"Je třeba nalézt politické řešení se spojenci Francie, Kurdy, aby se mohli plně zapojit do právě probíhajícího politického procesu," řekl Barrot na setkání se zástupci občanské společnosti. Ministr v předvečer své návštěvy v Damašku jednal s vůdcem SDF Mazlúmem Abdím, oznámilo francouzské ministerstvo zahraničí.
Šéf francouzské diplomacie dále uvedl, že nové syrské orgány požádá, aby neprodleně vyzvaly Organizaci pro zákaz chemických zbraní (OPCW) k likvidaci zásob chemických zbraní v zemi. "V suverénní a bezpečné Sýrii není místo pro šíření a distribuci zbraní hromadného ničení, chemických zbraní zločinného režimu Bašára Asada," řekl Barrot.
Na vojenské objekty Asadovy armády včetně skladišť chemických zbraní podnikl ve dnech bezprostředně po Asadově pádu stovky vzdušných úderů Izrael s argumentem, že se snaží zabránit tomu, aby se tyto zbraně dostaly do rukou případných nepřátel židovského státu. Poslední podobný útok izraelské letectvo podle syrských médií uskutečnilo ve čtvrtek večer, kdy bombardovalo vojenská zařízení a výzkumné centrum poblíž města Halab (Aleppo).
Asadův režim se zhroutil 8. prosince poté, co islamističtí povstalci z uskupení HTS, které vzešlo ze syrské pobočky teroristické sítě Al-Káida, na konci listopadu zahájili ofenzivu proti vládním vojskům. Nové vedení země v čele s HTS se opakovaně snaží přesvědčit menšiny, že jsou pevnou součástí syrské společnosti a jejich svobody a práva nebudou v zemi omezovány.