Pomohla sbírka
Opravený kroj nejvyššího Čecha znovu vystaven
20.11.2015 13:30
Vlastivědné muzeum v Olomouci vystavilo restaurovaný hanácký kroj nejvyššího Čecha v historii Josefa Drásala, který žil v 19. století. Na záchraně oděvu i výrobě jeho kopie pracovali odborníci zhruba rok, pomohla tomu veřejná sbírka. O velikosti obra, který měřil pravděpodobně 242 centimetrů a vážil 182 kilogramů, si mohou návštěvníci výstavy udělat autentickou představu. Do kopie kroje je totiž oblečena Drásalova figurína v jeho životní velikosti.
Na záchranu kroje, ve kterém se Josef Drásal (1841-1886) předváděl po světě, přispívali lidé od března do konce října loňského roku. Věnovali zhruba 80 tisíc korun. Peníze pokryly nejen restaurování košile, kalhot a vesty, ale padly také na výrobu kopie oděvu. "Podařilo se nám tak Drásala obléci do jeho původního kroje," řekl ředitel muzea Břetislav Holásek.
Podle kurátorky Veroniky Hrbáčkové pracovali odborníci na záchraně oděvu během loňského roku, současně se začalo pracovat na výrobě kopie. Poslední kus oděvu - kalhoty, získali pracovníci muzea v polovině listopadu. Podle Hrbáčkové byla právě výroba kopie Drásalova oděvu poměrně náročná. "Sehnat autentické materiály, které se vyráběly v 19. století, byl problém. V určité míře jsme museli do kompromisů. Lpěli jsme na tom, aby byl zachován materiál a vazba látky," řekla kurátorka.
Drásalův kroj se dostal do sbírek olomouckého Vlasteneckého spolku muzejního pravděpodobně záhy po jeho smrti, a to z Kroměříže, kam Drásal často zajížděl. Kroj je složen z košile, vesty, gatí, opasku, klobouku a vysokých černých holin. Ve velmi špatném stavu byla především bílá plátěná košile. Podle Hrbáčkové se v tuzemsku žádná podobná figurína Drásala v původním kroji nevyskytuje. "Figurína byla poprvé vystavena v roce 1895 na národopisné výstavě českoslovanské. Už tam ji návštěvníci obdivovali," dodala kurátorka.
Josef Drásal se narodil v roce 1841 v Chromči na Šumpersku. Dorostl do výšky pravděpodobně 242 centimetrů a patřil v té době mezi nejvyšší lidi na světě, stejně tak by tomu bylo i dnes. Žádný věrohodný doklad o tom, kolik přesně měřil, se však nezachoval, a to i přesto, že se 20 let živil jako varietní atrakce. Se svým impresáriem, holešovským hostinským Janochem, procestoval téměř celou Evropu, vystupoval i před francouzským císařem Napoleonem III. a dostal se také do Turecka. Příčinou jeho nadměrného růstu byla porucha podvěsku mozkového, a tedy přílišná produkce růstového hormonu. Zemřel ve 45 letech ve svém domě v Holešově. Kopie jeho kostry je vystavena v brněnském Anatomickém ústavu.
Diskuse
Diskuze u článků starších půl roku z důvodu neaktuálnosti již nezobrazujeme. Vaše redakce.